ETKİNLİKLERSERGİ

Güher Elçiçek, ‘Dönüşüm’ İle G&G Sanat Merkezi’nde

Multidisipliner sanatçı Güher Elçiçek’in “Dönüşüm” adlı sergisi, Marcus Graf küratörlüğünde,25 Mayıs-25 Haziran tarihleri arasında Göztepe’de yer alan G&G Sanat Merkezi’nde ziyarete açılıyor.
Sergi, dönüşüm kavramının imgesel bir alegorisi olarak kelebeğe dair referanslar kullanıyor ve değişim kavramını tartışıyor.

Resimden seramik ve enstalasyona kadar uzanan yelpazede işler sunan sanatçı, soyutlama ile figürasyon eşiğinde duran parçalarda felsefedeki evrimsel değişim fikrini tartışıyor. Deformasyon ve temsilin yanı sıra doku ve renkler de Elçiçek’in işlerinde önemli bir rol oynuyor. Elçiçek’in mikro ile makro perspektifler arasında sürekli gidip gelmesi, izleyiciye gerçeklik konusundaki yeni estetik ve entelektüel görüşleri keşfetme olanağı sunuyor. İzleyici ayrıca evrimsel değişimin tetikleyici enerjisi olarak dönüşüm fikrini irdeleme fırsatı yakalıyor.

“Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi mezunu Güher Elçiçek, doğanın renkleri ve formlarından esinlenen resimler ve seramikler üretiyor. Sanatçıya göre varlığımızın tüm sırları doğada saklı. Zaten bu sebeple onun eserlerinde amaç, varlığımızın özünü doğal çevremiz bağlamında açığa çıkarmaktır. Bir tırtılın kelebeğe dönüşümü, her şeyin kusursuz bir dengede olduğu doğanın dönüştürücü gücünün sembolü oluverir. Elçiçek, işleri aracılığıyla tüm varoluşsal değişimleri mümkün kılan ve dengede tutan evrensel gücün kaynağını tartışır. Elçiçek’in tabloları ve seramikleri, renkleri ve formları evrensel dönüşüm sürecinin sembollerine dönüştürerek, yaşamın hiç bitmeyen döngüsünü göstermeyi amaçlar. Bu süreç, dünya üzerindeki tüm organik ve inorganik yaşamı şekillendiren bir süreçtir.Sanatçı ayrıca yeni bir gerçeklik algısı yaratmayı ve böylece dünyamıza yeni açılardan bakmayı sağlamayı amaçlar.”

-Marcus Graf

G&G Sanat Merkezi’nin ilk iki katına yayılan sergi, giriş katında tuval üzerine resimler ile izleyiciyi karşılıyor. Buradaki işlerde kelebek ikonunun çeşitli renk varyasyonlarında, farklı detaylarla ve birbirinden ayrı perspektiflerde kullanıldığını görüyoruz. Birinci katta genelde üç boyutlu seramik heykeller ve iki boyutlu seramik duvar işleri yer alıyor. Bu işlerdeki kelebek imgesi büyük ölçüde soyut. Bu katta aynı zamanda ziyaretçilere karmaşık bir mekânsal deneyim sunan, çeşitli seramik elemanlardan yapılmış bir enstalasyon da yer alıyor.

 “Doğadaki yaşam kaynakları kusursuz bir döngü içerisinde. Bu döngüdeki dengeye hayran kalmamak elimde değil. Bence var oluşumuzdaki tüm sırlar doğada gizli. İşte doğayı ve yaşamı cazip kılan da bu kusursuz döngü. Toprakta yetişen çiçeğin güzelliğini; bir tırtılın kozaya, kozanın kelebeğe evrilmesini mucize olarak görüyorum. Bütün bunları mümkün kılan, dengede tutan güç nedir? Bu kusursuzluk, insanda farklı ufuklar açıyor. Bence bizlere düşen de bu gücü yorumlamaktır. Benim sanatım ise bu döngüyü kendi yorumumla harmanlayarak, yeni bir algı yaratmayı amaçlıyor. Bu mucizeye renk ve form vermek, çalışmalarımın esasını oluşturuyor”.

-Güher Elçiçek

Güher Elçiçek, “Dönüşüm” sergisiyle doğaya ve insanlığın bu dünyadaki konumuna holistik bir açıdan bakıyor. Sanatçının iki ve üç boyutlu parçaları, geleneksel doğa/kültür ayrımının ötesine geçerek insanlık ile dünya arasındaki bağlantının önemine vurgu yapıyor. Elçiçek, doğanın güzelliğini ve gücünü gösterirken, aynı zamanda sanatın gerçeklik algımızı şekillendirme ve nasıl yaşadığımızı bize yeniden düşündürme gücünü ortaya çıkarıyor.

G&G Sanat Merkezi
Tütüncü Mehmet Efendi Caddesi, Oramiral Kemal Kayacan Sokak No:2
Beyaz Köşk/Göztepe Istanbul

Güher Elçiçek Kimdir?

1974 İstanbul doğumlu Güher Elçiçek, Lisans eğitimini Doğuş Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi’nde tamamladı. İlk karma sergisi dereceli mezunlar sergisiyle oldu. Daha sonra yurt içinde ve yurt dışında çeşitli karma sergilerde çalışmalarıyla yer aldı. Bunun yanı sıra mimari dekorasyonlarda kullanılacak çizimler ve mücevher tasarımları gerçekleştirdi. Halen atölyesinde resim ve seramik çalışmalarına devam ediyor. Çalışmalarında doğanın kusursuz renk biçim ve formlarından ilham alıyor.

Prof. Dr. Duygu Derin, Beslenme Ve Kanser İlişkisini Anlattı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu