ETKİNLİKLERGenel

Heyamola Belgeseli Gösterimi Karaburun’da

Yazar Ulaş Karakaya’nın yönetmenliğini yaptığı, Dünya üzerinde benzerine pek rastlanılmayan bir devrimci balıkçı örgütlenmesinin ve mücadelesinin çevresel olaylar ve tanıklar ile kronolojik olarak anlatıldığı “Heyamola-Denizin Türküsü- isimli belgesel film KESK Giresun Salonu ve Şişli Belediyesi Nazim Hikmet Kültür Merkezindeki gösterimlerinden sonra bu kez de izleyicisi ile buluşmak üzere İzmir’e yolculuğa çıkıyor.
6 Temmuz Akşamı İzmir’in Karaburun ilçesindeki Hayalbaz Sahnesinde gösterilecek 92 dakikalık belgesel Ege’deki seyircisi ile ilk kez buluşacak.

Belgesel, Ziya Gül’ün “Giresun Yol Hikâyeleri” isimli kitabının bir sayfasında yer alan sisteme karşı örgütlenmiş Doğu Karadenizli balıkçıların anekdotundan doğdu. 2019 yılının Kasım ayında başlayan belgeselin çekimleri ve kurgu süresi yaklaşık 1.5 yılı buldu. Dönemin tanığı olan 7 kişiyle bire bir görüşülen belgesel çekimlerinde, anlatıyı kuvvetlendirmek ve akıcılığı arttırmak için oyuncular ile sinematografik canlandırmalar yapıldı. Anlatıcılar dışında dış ses kullanılmadı. Müzikleri Ahmet Bozdoğan ve Hüseyin Ünay tarafından özel olarak bestelendi.

Konu ile ilgili görüştüğümüz yazar ve yönetmen Ulaş Karakaya, “Karadeniz’deki bu güzel hikayeyi Ege’nin kıyılarına götürmenin heyecanını yaşıyoruz. Aslında görünürde deniz isimleri farklı olsa da sadece ayrı denizlerin aynı insanlarıyız. Aynı emek mücadelesinin içindeyiz. Dostlarımızla buluşmak bize güç verecek.” Dedi.

Gençlerde Artan Kalp Krizi Riskine Dikkat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu