ETKİNLİKLER

İFSAK Söyleşi – Adnan Binyazar ile Edebiyat ve Yaşam

EDEBİYATIN ULU ÇINARLARINDAN ADNAN BİNYAZAR İFSAK’TA…

“Lütfi Özgünaydın ile Fotoğraf ve Edebiyat Sohbetleri”nin bu ayki konuğu Köy Enstitüleri’nin yetiştirdiği yazarlarımızdan Adnan Binyazar.

Şu an seksen dört yaşında olan Adnan Binyazar edebiyatımızın ulu çınarlarından biri. Müthiş bir birikimi var. ‘Ölümün Gölgesi Yok’ adlı romanıyla 2005 yılında Orhan Kemal Roman Ödülü alan Binyazar; Masalını Yitiren Dev Adam adlı anı-romanında büyük zorluklar içinde geçen çocukluk dönemini anlatır. Dicle Köy Enstitüsü’nü, Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü’nü bitirir. Birçok  okulda öğretmenlik yaptıktan sonra Türk Tarih Kurumu’nda ve Kültür Bakanlığı’nda görev alır. Ulusal Kültür ve Çeviri  dergilerinin yönetmenliğini yapar. Türk Dil Kurumu Yayın Kolu başkanlığına seçilir. İncila Özhan’la birlikte 6 ciltlik Türkçe-Dil ve Okuma Kitabı’nı hazırlar. 1961-1966 arasında çeşitli dergilerde  öyküleri yayınlanır. Daha sonra eleştiriye yönelir.

25 Nisan Çarşamba günü Lütfi Özgünaydın’ın konuğu olarak İFSAK’ta sanatseverlerle bulaşacak olan Adnan Binyazar ile geçmişten günümüze değin edebiyat ve yaşam üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirilecek.

25 Nisan 2018 Çarşamba, 19:30

İFSAK
İstiklal Cad. Ayhan Işık Sok. No:32
Beyoğlu – İstanbul

Başa dön tuşu