ETKİNLİKLER

IMOGA Art Space Heykel Sergisi – Yücel Kale “Düş Listesi”

Heykeltraş Yücel Kale “Düş Listesi” adlı sergisiyle 01-22 Aralık 2018 tarihleri arasında IMOGA Art Space’de sanatseverlerle buluşuyor. 

Yücel Kale’nin varlıkları hem başkalaşmakta hem de aynı kalmaktadır. Varlıkları taklit eden oyuncaklara benzerler; nitekim taklit eden şey, modelin bulunduğu yere gelmek, bu başkanın hakikatini kendisinde bulmak için dünyayı, varlıkların derinliğini, hiyerarşiye sokulmuş türleri kat ederler. Kale’nin formlarının kat ettiği noktada hiyerarşinin sonuna gelinmiştir. İnsan-hayvan, canlı-cansız, organik-inorganik gibi ikili yapının ötesinde, başka bir zihin coğrafyasının taksonomisi konuşmaktadır. Bu varlıkların çoğunun sahip olduğu ‘yüz’ tekinsiz bir detaydır. Her ne kadar yüz, insanın varlığının bir ifadesiyse de özellikle insani özelliklerden çok uzak bu yüzlerdeki tanıdık şey izleyiciyi yakalar. Bu yüzler, gözlerin tüm formu bozan canlılıkları dolayısıyla izleyiciye bakmakta, izleyiciyi izlemektedir. Foucault‘dan hareketle, ‘başkalaşımın hedefi, varlıkları kavuşturarak hayatın ölüme galebe çalması veya varlıklara kılık değiştirterek ölümü aldatmak’ olmuştur. Yücel Kale’nin durmadan kılık değiştiren tekinsiz varlıkları, yalnız ölümü değil bakışı da aldatırlar. Tüm bu varoluşların kavuştuğu yer ise insan doğasının yeridir.  Bu formlar, heykel veya yontudan çok Hans Bellmer‘in bebekleri gibi kategorilerin dışında kendi varoluşlarını yaratırlar.

Tanıdık, tekin olanın yatıştırıcılığından, tekinsiz olanın kaygı vericiliğine doğru bir geçişlilik ve süreklilik içeren tüm bu varoluşların temsilleri, Borges’in Çin Ansiklopedisi’nden, Italo Calvino’ya ve Kazvini’ye farklı kaotik listelerin içeriğini oluşturur. Yücel Kale de kendi düş listesini oluşturmaya çalışmaktadır.

IMOGA Art Space
Kuzguncuk Mah. İcadiye Cad. No: 42/A
Üsküdar/İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Başa dön tuşu