ETKİNLİKLERKONSER & MÜZİK FESTİVALİMÜZİKSANATTAN

İstanbul Müzik Festivali Konserleri Yıllar Sonra Yeniden AKM’de

İstanbul Müzik Festivali’nin ilk yıllarından bu yana pek çok unutulmaz etkinliğe sahne olan Atatürk Kültür Merkezi (AKM), festivalin 50. yılında, açılış töreninin yanı sıra birçok konsere de ev sahipliği yapacak.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Borusan Holding sponsorluğunda, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen 50. İstanbul Müzik Festivali, 6-24 Haziran tarihleri arasında müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. “İstanbul” teması altında gerçekleşecek 50. İstanbul Müzik Festivali, Deutsches Symphonie Orchester Berlin, Tekfen Filarmoni Orkestrası, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve Bilkent Senfoni Orkestrası gibi önemli toplulukları ve Anna Prohaska, Gautier Capuçon, Fazıl Say, Kirill Gerstein, Alice Sara Ott gibi yıldız solistleri ağırlayacak.

Festival, her yıl olduğu gibi bu yıl da birçok ücretsiz etkinliğe ev sahipliği yapacak. Festival kapsamında açık hava mekânlarında ücretsiz olarak düzenlenecek Hafta Sonu Klasikleri, müzikseverlerle buluşacak. Festivalde ayrıca İKSV Alt Kat işbirliğiyle gerçekleştirilecek “Müzikli Bir Hafta Sonu” etkinlikleri kapsamında çocuklara ve gençlere yönelik ücretsiz konser ve atölyeler düzenlenecek. Ücretsiz etkinliklerin ayrıntıları mayıs ayında festivalin web sitesi ile sosyal medya hesaplarından duyurulacak.

50. İstanbul Müzik Festivali biletleri ise, passo.com.tr internet sitesi üzerinden ve İKSV ana gişeden satın alınabiliyor.

İstanbul Müzik Festivali, AKM’ye dönüyor

Atatürk Kültür Merkezi (AKM) yıllar sonra yeniden festival mekânları arasında yer alıyor. Festivalin ilk yıllarından bu yana birçok unutulmaz etkinliğe sahne olan AKM, festivalin 50. yılında, açılış töreni ve konserine ev sahipliği yapacak. Üç hafta sürecek festivalin birbirinden özel sekiz konseri AKM’de gerçekleşecek. Açılış konserinin yanı sıra festivalin ilk haftasında AKM’de gerçekleştirilecek konserler Beyoğlu Kültür Yolu Festivali çerçevesinde izleyiciyle buluşacak.

 • Açılış Konseri: Tekfen Filarmoni Orkestrası & Kirill Gerstein
  6 Haziran Pazartesi 20.00, Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu

Festivalin açılışını 2019-2022 Festival Açılış Konseri Orkestrası olan, şef Aziz Shokhakimov yönetimindeki Tekfen Filarmoni Orkestrası yapacak. Tekfen Vakfı’nın desteğiyle gerçekleştirilecek konserin solisti ise yıldız piyanist Kirill Gerstein olacak.

 • “İstanbul Senfonisi” Bilkent Senfoni Orkestrası & Fazıl Say

7 Haziran Salı 20.00, Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu

Fazıl Say “İstanbul Senfonisi” konseriyle, İstanbul’un kalbi Taksim’de tüm ihtişamıyla yeniden yükselen Atatürk Kültür Merkezi’nde. Say’ın İstanbul Senfonisi; her biri kendi sazlarının virtüözleri olan Aykut Köselerli, Burcu Karadağ ve Hakan Güngör’ün solist olarak yer alacağı konserde başarılı genç şeflerimizden Can Okan yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası tarafından seslendirilecek. Konserde Say’ın ayrıca, piyano ve flüt için son eseri Portreler’den İKSV’nin kurucusu, Dr. Nejat Ferit Eczacıbaşı’nı andığı bölümü de yer alacak ve bu eserde Say’a flüt sanatçısı Bülent Evcil eşlik edecek.

 • Deutsches Symphonie-Orchester Berlin & Anna Prohaska
  9 Haziran Perşembe 20.00, Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu

Dünyanın önde gelen orkestralarından Deutsches Symphonie-Orchester Berlin ile opera sahnelerinin divası Anna Prohaska festivalde buluşacak. Bell Şirketler Topluluğu ve Organik Holding’in gösteri eş sponsorluğunda düzenlenecek konserde, bu sezon 75. yılını kutlayan Alman topluluk, incelikli ve tutkulu yorumlarıyla dikkat çeken soprano Anna Prohaska’ya eşlik edecek.

 • Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası & Gautier Capuçon
  12 Haziran Pazar 20.00, Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu

Günümüzün en önemli viyolonselcilerinden Gautier Capuçon, şef Cemi’i Can Deliorman yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) ile festivale konuk olacak. Aromsa’nın desteklediği konserde Capuçon, Elgar’ın en ünlü eserlerinden biri olan Viyolonsel Konçertosu’nu; CSO ise Cemal Reşit Rey’in şehre dair tutkusunu yansıtan Enstantaneler’ini ve Dvořák’ın “Yeni Dünyadan” başlığını taşıyan etkileyici senfonisini yorumlayacak.

 • BİFO ile Bir Prömiyer: Tan Dun
  22 Haziran Çarşamba 20.00, Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu

Çağdaş klasik müziğin önde gelen isimlerinden, Grammy ve Oscar (Kaplan ve Ejderha-Crouching Tiger Hidden Dragon) dâhil pek çok prestijli ödülün sahibi besteci Tan Dun’un, 2021’de kemancı Daniel Hope, piyanist Alexey Botvinov ve New Century Oda Orkestrası’nın dünya prömiyerini gerçekleştirdiği, İstanbul Müzik Festivali ile Borusan Sanat’ın ortak siparişçileri arasında olduğu eseri İkili Konçerto, Türkiye’de ilk kez seslendirilecek. Borusan Holding’in destekleriyle gerçekleştirilecek konserde Hope ve Botvinov’a sahnede bu kez BİFO eşlik edecek.

 • Yıldızlarla Bir Kutlama Akşamı: Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı Müzik Yıldızları Oda Orkestrası
  15 Haziran Çarşamba 20.00, Atatürk Kültür Merkezi Tiyatro Salonu

Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı’nın müzik bursiyerleri, vakfın sponsorluğunda, özel bir kutlama konserinde buluşacak. Bu destekle eğitimlerini tamamlayıp kariyerlerinde ilerlemiş solist isimler ile vakfın bursundan halen faydalanmakta olan müzisyenlerden oluşan ve bu kutlamaya özel olarak kurulan Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı Müzik Yıldızları Oda Orkestrası, ilk konserine imza atacak. Genç sanatçılara verdiği destekle tanınan piyano virtüözü Gülsin Onay ve Berlin Filarmoni Orkestrası’na Türkiye’den asil üye olarak kabul edilen ilk keman sanatçısı Hande Küden bu konserde, her biri yurtiçinde ve yurtdışında başarılarıyla anılan Gökhan Aybulus, İris Şentürker, Özgür Ünaldı, Ezgi Göktürk, Elvin Hoxha-Ganiyev, Nil Kocamangil ve Melih Kara’ya sahnede eşlik edecek.

 • Il Pomo d’Oro & Jakub Jósef Orliński “Aşkın Yüzleri”
  21 Haziran Salı 20.00, Atatürk Kültür Merkezi Tiyatro Salonu

Yıldız kontrtenorlardan Jakub Józef Orliński, Maxim Emelyanchev yönetimindeki Il Pomo d’Oro ile festivalde buluşacak. Türkiye İş Bankası sponsorluğunda gerçekleşecek konserde, en dramatik ve dokunaklı aryalarla aşkın farklı halleri İtalyan operalarından AKM’ye taşınacak.

 • Fındıkkıran ve Ben “Çocuklar İçin Masalsı Bir Konser”
  11 Haziran Cumartesi 11.00, Atatürk Kültür Merkezi Tiyatro Salonu

Masal dünyasının kapıları festivalde çocuklar için açılacak: Festival, piyanist Alexandra Dariescu’yu multimedya, dans ve dijital animasyon içeren özel projesi ‘Fındıkkıran ve Ben’ ile ağırlayacak. Hem çocuklara hem de yetişkinlere eğlenceli ve müzik dolu özel bir deneyim sunacak konser AKM Tiyatro Salonu’nda gerçekleşecek.

Festival bu yıl yine şehrin en özel konser mekânlarında müzikseverlerle buluşacak

İstanbul Müzik Festivali 50. yılında İstanbul’un en özel mekânlarında izleyiciyle buluşacak. Festivale Beyoğlu’nda AKM’nin yanı sıra Fransız Sarayı, Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi, Emirgan’da Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras, Harbiye’de Cemal Reşit Rey Konser Salonu ve Harbiye Saint Esprit Katedrali, Kadıköy’de Süreyya Operası, Yeldeğirmeni Sanat Merkezi, Kadıköy Hemdat İsrael Sinagogu, Bahariye Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi ve Moda Meryem Ana-Asompsiyon Kilisesi ev sahipliği yapacak.

 • Festival Buluşması: Borusan Quartet & Xavier De Maistre
  8 Haziran Çarşamba 20.00, Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası

Borusan Quartet ve günümüzün önde gelen arp sanatçılarından Xavier de Maistre, Borusan Sanat’ın desteklediği konserde Alvars, Debussy ve Çaykovski’nin yapıtlarını seslendirecek.

 • “Ey Güzel İstanbul, Benim Sevgili Yârim” İstanbul Semt Şarkıları
  13 Haziran Pazartesi 20.00, Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras

Programında Lavtacı Hristo Ağa, Yesari Asım Arsoy, Refik Fersan ve Münir Nurettin Selçuk gibi bestecilerin İstanbul’un semtlerini müzikle tasvir ettiği eserlerin yer aldığı, Işıklar Holding’in sponsorluğunda düzenlenecek konserde, Dilek Türkan ve İbrahim Suat Erbay’ın sesleri ve Derya Türkan, Özata Ayan, Mete Aslan, Volkan Erten, Serdar Bişiren ve Devrim Ekiz’in enstrümanları buluşacak.

 • Amsterdam Sinfonietta & Valentina Lisitsa
  14 Haziran Salı 20.00, Cemal Reşit Rey Konser Salonu

New York Times’ın “neslinin en başarılı ve eksiksiz müzisyenlerinden biri” diye övdüğü besteci, şef ve piyanist Thomas Adès’in son eseri Shanty – Over the Sea’nin Türkiye prömiyeri festivalde gerçekleşecek. Konserde, şefsiz müzik icrasıyla uzmanlaşan Amsterdam Sinfonietta, konzertmeister’ı Candida Thompson ile birlikte günümüzün en parlak piyanistlerinden Valentina Lisitsa’ya eşlik edecek.

 • Echoes of Life – “Yaşamdan Yansımalar” Alice Sara Ott
  16 Haziran Perşembe 21.00, Cemal Reşit Rey Konser Salonu

Klasik müziğin en yaratıcı zihinlerinden Alice Sara Ott, müzik yaşamının yansımalarını içeren albümüyle aynı adı taşıyan Echoes Of Life projesiyle festivalde… Berrin Erengül, Elvan Tuğsuz Güven, Eva Barlas gösteri eş sponsorluğunda gerçekleşecek konserde, izleyiciler Hakan Demirel’in hazırlayacağı dijital video yerleştirmesiyle sanal bir yolculuğa çıkarak özgün bir konser deneyimi yaşayacak.

 • Kinan Azmeh Cityband
  17 Haziran Cuma 20.00, Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi

Müziğini dünyanın dört bir köşesine taşıyan Suriye asıllı klarnet ustası Kinan Azmeh, topluluğu Cityband ile, Nobel İlaç sponsorluğunda, festivale konuk olacak. Topluluk, Azmeh’in caz dünyasını, Arap müziği ve diğer eserleri bir araya getiren özgün çalışmalarının yanı sıra, Şam ve New York’tan esintiler taşıyan eserlerini seslendirecek.

 • Müzik Rotası
  19 Haziran Pazar 12.00 / 13.00, Yeldeğirmeni Sanat Merkezi, Kadıköy Hemdat İsrael Sinagogu, Bahariye Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi, Moda Meryem Ana-Asompsiyon
  Kilisesi

Müzik Rotası bu yıl Kadıköy’de… Meke’nin desteğiyle gerçekleşecek etkinlikte izleyiciler, Yeldeğirmeni Sanat Merkezi, Kadıköy Hemdat İsrael Sinagogu, Bahariye’de yer alan Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi ve Moda’daki Meryem Ana – Asompsiyon Kilisesi’nde Türkiye, İtalya, Avusturya ve İsrail’den müzisyenler Gülin Ataklı, Barış Büyükyıldırım, JAMD Trio, Paolo Tagliamento ve Duo Aliada’yı izleme fırsatı bulacak.

 • Yıldızlarla Oda Müziği: Miloš & Ottensamer
  19 Haziran Pazar 21.00, Harbiye Saint Esprit Katedrali

“Klasik müziğin gitardaki kahramanı” Miloš Karadaglić, Avusturyalı klarnet virtüözü Andreas Ottensamer’le festival kapsamında, özel bir mekânda buluşacak. Gitar ve klarnetin buluşacağı konserin programında Sor, Bach, Albéniz, Piazzolla ve Villa-Lobos’un besteleri yer alacak.

 • Mare Nostrum
  20 Haziran Pazartesi 21.00, Fransız Sarayı

Fransız akordeoncu Richard Galliano, Sardinyalı trompetçi Paolo Fresu ve İsveçli piyanist Jan Lundgren’den oluşan Mare Nostrum, STONELINE sponsorluğunda bir konserle festivalde yer alacak.

 • Yarının Kadın Yıldızları: Genç Kadın Müzisyenler Destek Fonu
  23 Haziran Perşembe 20.00, Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası

Bu özel konser, festivalin Eğitim Destek Fonu Sponsoru TSKB (Türkiye Sınai Kalkınma Bankası) işbirliğiyle, geleceğin kadın müzisyenlerini desteklemek amacıyla başlattığı Yarının Kadın Yıldızları: Genç Kadın Müzisyenler Destek Fonu’nu almaya hak kazanan genç kadın müzisyenlerin katılımıyla gerçekleştirilecek.

 • “Rameau À La Turque” Musica Sequenza
  24 Haziran Cuma 21.00, Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi

Barok müziğin mimarlarından Parisli besteci Jean-Philippe Rameau’nun Les Indes galantes’i, bu yıl festivalin de temasını belirleyen İstanbul’un saray bestecisi Tanburi Mustafa Çavuş’un eserleriyle buluşacak. Birbirinden farklı türde eserler veren bu iki ismin müziğe yaklaşımları bir araya geldiğinde, barok müziğin dinleyeni hayran bırakan bir türü ortaya çıkacak.

 1. İstanbul Müzik Festivali biletleri
 2. İstanbul Müzik Festivali biletleri, passo.com.tr internet sitesi üzerinden ve İKSV ana gişeden satın alınabiliyor. Festivalin, İKSV Kurucu Sponsoru Eczacıbaşı Topluluğu’nun desteğiyle hayata geçen Eczacıbaşı Genç Bilet projesi kapsamında 10 TL’den satışa çıkan öğrenci biletleri ise kısa süre içinde tükendi.

Üyelikleriyle İKSV’nin tüm çalışmalarını destekleyen Lale Kart üyeleri, İstanbul Müzik Festivali konserlerinin biletlerini indirimli fiyatlarla sahip oluyor. Siyah ve Beyaz Lale Kart üyeleri biletlerini yer seçme opsiyonuyla passo.com.tr üzerinden %25; Kırmızı Lale Kart üyeleri ise %15 indirimle satın alabiliyor.

Konservatuvarların müzik ve şan bölümü öğrencileri, bu yıl da festival konserlerini mekânların pandemi kapasiteleri el verdiğince ücretsiz olarak takip edebilecek. Öğrencilerin, katılmak istedikleri konserden en geç bir gün önce rezervasyon@iksv.org adresine ad, soyadı ve e-posta bilgileriyle birlikte başvurarak rezervasyon yaptırmaları gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu