ETKİNLİKLERTİYATRO OYUNLARI

Kadıköy Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro’da Çok Özel Buluşma…

Pandemi nedeniyle ara verilen sahne sanatları tekrar sahne almaya başladı. Sahneler açıldı, yaz olması nedeniyle özellikle belediyeler açık hava sahnelerini tiyatrolara tahsis etti. Kadıköy Belediyesi Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro’da seyirciler özledikleri tiyatroya kavuştular.

Dün akşam Çiğdem Tunç Tiyatrosu’nun yapımı olan “Kanadı Kırık Bir Kuş Misali Cahide Sonku” oyunu sahnelendi. Oyunun izleyicileri arasında çok özel konuklar vardı. Cahide Sonku’nun yeğeni Turan Sönmez ve kızı Fatoş Sönmez izleyiciler arasındaydı. Turan Sönmez “Teyzesi Cahide Sonku adına sahnelenen oyunu izlemekten dolayı çok duygulandığını dile getirdi. Sevgili Çiğdem Tunç’un benim öz teyzem olan Cahide Sonku’yu canlandıracağını duyunca çok sevindim. Cahide Sonku’yu genç nesillere anlatmak bizim için büyük bir gurur kaynağıdır. Cahide Sonku İlk kadin star , ilk kadin yapimci ve yönetmendir. 1930’lu ve 1940’lı yıllarda o zamanın Türkiye’sinde yapmak büyük bir başarıdır. Ne mutlu ki dün akşam Cahide ile birlikteydik, onu yıllar sonra karşımda görmek beni çok duygulandırdı. Teşekkür ederiz bu güzel gece için sevgili Çiğdem Tunç. Çiğdem Tunç ve tüm oyuncuları kutlarım. Bu arada oğlum Tolga Sönmez’in hazırladığı Cahide Sonku nun tüm hayatı yakında kitap olarak siz sayın okuyucularla buluşacak. Sevgiler saygılar

Turan Sönmez ,Oyun sonrası gözyaşlarına engel olmadı. Çiğdem Tunç, Turan Sönmez’i sahneye alarak, seyircileri birlikte selamladılar.

Sosyal mesafe şartlarına uyularak izlenen oyuna Kadıköylülerin ilgisi yüksekti. Çiğdem Tunç’un sanatçı arkadaşlarından Abdullah Şahin, Nesli Özsoy, Hilal Özdemir’de oyunu izleyenler arasındaydı…

Çiğdem Tunç, oyunun kostümlerini sağlayan Müjdat Gezen Tiyatrosuna ve hocası Müjdat Gezen’e seyirciler önünde teşekkürlerini iletti.

Cahide Sonku-oyunu

Oyun Hakkında  

Türk sanat tarihinin ilk sinema ve tiyatro kadın starı oyuncu, yönetmen, yapımcı Cahide Sonku’nun zirveden dibe hayat öyküsüne tiyatral bir bakış.

Oyunumuz düşüşe geçtiği yıllarda her akşam mesken edindiği Beyoğlu’nun arka sokaklarında bitişe yakın bir Cahide Sonku’nun görünümüyle başlar ve bir dizi flasback anlatım biçimi ile genç bir kız iken başvurup şans bulduğu ve adım adım yükseldiği Darülbedayi yıllarından tutunda, Talat Artemel, tütün tüccarı İhsan Doruk ve Cahit Irgat gibi erkekler ile yaptığı fırtınalı evliliklere, kocasının kendisine biricik kızı Ender’i göstermemesinden, Muhsin Ertuğrul’un ömür boyu ona kanat gerişine, kurmuş olduğu Sonku Film’in Zeki Müren’li Beklenen Şarkı Filminden tutunda Cahitler Tiyatrosuyla Anadolu’yu karış karış gezmesine, sonun başlangıcına, içkinin koskoca bir yıldızı, bir efsaneyi nasıl yerle bir ettiğine ve son olarak da öldüğü güne kadar seyirciyi soluk soluğa hatıralar galerisinde dolaştıran bir eserimiz var, Eray Yasin Işık imzalı.

Oyunumuzun önermesi, bugün bile hatta en çok da günümüzde bir ibret-i alem yaşam öyküsüne yargılamadan ışık tutarak çağdaşımız olan herkese insanın iradesi ve zaaflarıyla boğuşmasından her zaman galip gelemeyeceği, yaşamın seçimlerimizin bir sonucu olduğu gerçeğini vurgulamak ve bir yıldızın şaşalı ve baş döndürücü zirvelerden yere çakılışının acısını seyircimize hissettirmek olacaktır. Oyun bitip de salonu terk ederken herkesin sahip olduğu yeteneklerine, mesleğine, kendisine ve sevdiklerine sıkı sıkıya tutunması gerektiği ve kendisine şunu sormasını isteriz; Ben, beni, özenle taşıyabiliyor muyum?

Haber-Fotoğraf- Video : Nasuh Bektaş  

Kanadı Kırık Bir Kuş Misalı Cahide Sonku Oyununda büyük sürpriz Cahide Sonku’nun Yeğeni Turan Sönmez ;

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı