SANATTAN

‘Kozmos’un Sırrı Bu Sergide Çözülüyor!

Küratörlüğünü Oğuz Erten’in üstlendiği, Sanatçı Ali Alışır’ın evrenin devinimini modern insanın hayatıyla ilişkisine odakladığı “Kozmos” isimli sergisi Bozlu Art Project Nişantaşı’da sanatseverlerin ziyaretine açıldı.

Sanatçı gerçeklik ve sanallık kavramlarını sorguladığı “Sanal Bedenler”, “Sanal Mekânlar”, “Sanal Savaşlar” ve “Sanal Manzaralar” isimli sergilerinden sonra, bu sergisinde insana, evrene ve mikrokozmos ile makrokozmos arasındaki ilişkiye odaklanan bir izlek sunuyor.
Ali Alışır, ‘Kozmos’u anlamanın yolunun, bölünmez bütün olan evrenin parçası olan insanı ve dünyadaki yaşamı anlamaktan geçtiğini, aynı şekilde bunun tam tersinin de pekâlâ mümkün olduğunu belirtiyor. Sanatçı bu iki yapı arasındaki benzeşliğe ve bütünlüğe vurgu yapan çalışmalarında, kendi çektiği fotoğraflardaki kent görünümleri ve insan imgelerine evrendeki devinimi ifade edecek şekilde yer veriyor.

Alışır, sergisinin kavramsal arka planını insanlık düşünce tarihinin çeşitli duraklarından örneklerle örüyor. Kadim filozofların, insanın evrendeki olağanüstü düzenin ve hayat bulmacasının anahtarı olduğunun farkına vardıklarını dile getiriyor. Örneğin Pisagor’un insan ve evrenin Tanrı suretinde yaratıldığı düşüncesini ve her ikisi de aynı surette yaratıldığı için birini anlamanın ötekinin bilgisine ulaşmak demek olduğu düşüncesini vurguluyor.

Carl Sagan’ın Cosmos kitabında bahsettiği, hepimizin yıldız tozundan yapıldığı düşüncesinden hareketle bizi bütünün parçalarını, yani günümüz gündelik hayatını ve günümüz insanını DNA motiflerini kullanarak anlama gayretine davet ediyor. Kozmos hissini de izleyiciye verebilmek için siyah zeminden yararlanıyor.

Sergisini bu kavramsal arka plan üzerinden kurarak çalışmalarında Kozmos’taki sürekli devinimi insanla ve modern yaşamla aynı aşkın mekânda buluşturan Ali Alışır’ın tematik kavrayışı kendi sözlerinde en sarih ifadesini buluyor:
“Ben bu çalışmalarımla, hem gökyüzünün hem de yeryüzünün çocukları olduğumuzu anlatmaya çalışırken bir taraftan da dünyada yaşadığımız bu sürecin sadece evrenin değil, kendimizin de keşfi olduğuna dikkat çekmeye çalışıyorum.”

Sergide yer alan çalışmalar Sony’nin gelişmiş görüntü teknolojilerine sahip Alpha aynasız fotoğraf makineleri kullanılarak ve son teknoloji Sony Bravia televizyonlar ile birlikte sergileniyor.
Teknoloji sponsorluğunu Sony Türkiye’nin üstlendiği ve Sanatçının Kuzey Kutuplarında 6 gün kalıp Kuzey kutup ışıklarından da ilham alarak hazırladığı bu sergiyi, 20 Ekim 2016 tarihine kadar Bozlu Art Project Nişantaşı’nda ziyaret edebilirsiniz.

Bozlu Art Project Nişantaşı
Teşvikiye Cad. 45/1
Nişantaşı İstanbul

Ali Alışır Kimdir?

1978 yılında İstanbul’da doğan Ali Alışır, 1996 yılında Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden aldığı başarı bursu ile grafik eğitimine başladı. Yüksek lisans eğitimini Floransa Accademia Italiana’da fotoğraf üzerine yaptı. Yüksek lisans eğitimi boyunca fotoğrafta dijital kurgu üzerine yoğunlaştı, 2006 yılında okulu birinci olarak bitirdi. Ali Alışır’ın 2009 yılından itibaren odaklandığı “Sanal” kavramı yapıtlarının merkezini oluşturmaktadır.
Felsefe, sosyoloji, edebiyat, sinema gibi farklı disiplinlerdeki toplumsal sorunları, fotoğrafa dijital müdahalelerde bulunarak ürettiği yapıtlarıyla irdeleyerek gündeme taşıyan sanatçı, kullandığı farklı tekniklerle ürettiği yeni imge düzeniyle alternatif bir ‘Boşluk’ uyarısında bulunmaktadır. Çalışmalarına Türkiye ve İtalya’da devam eden Ali Alışır, Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’nde ders vermektedir.
Alışır’ın çalışmaları İstanbul Modern Sanatlar Müzesi, T.C Cumhurbaşkanlığı Köşkü ve 94 büyükelçilik dahil birçok özel yerli ve yabancı koleksiyonda yer almaktadır.

kozmos-02-2016-mono-c-print-100-x-177-cm

kozmos-03-2016-mono-c-print-100-x-178-cm

kozmos-11-2016-mono-c-print-180-x-130-cm

img_0182

img_0184

Selfiewebbie reklam

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı