ETKİNLİKLERSERGİ

KRANK Art Gallery Sergi – María Paz Bascuñan “Syncretic”

Pusulasız bir yolculuğun güncesi
Şilili Sanatçı María Paz Bascuñan solo sergisi “Syncretic” ile  KRANK Art Gallery’de

 KRANK Art Gallery’nin yeni solo sergisi “Syncretic” 19 Eylül’de açılıyor. Şili’li sanatçı  María Paz Bascuñan, bellekte yaşayıp metropollerde biten pusulasız bir yolculuğun güncesi olarak okunabilecek sergisi “Syncretic” ile izleyeni gündelik hayatın gerilimleriyle dolu bir sınır bölgesine davet ediyor. Sergi 9 Kasım’a kadar Le Méridien İstanbul Etiler’de yer alan KRANK Art Gallery’de görülebilecek.

KRANK Art Gallery “Syncretic”  adlı yeni sergisinde; Şili’li sanatçı María Paz Bascuñan’ın eserlerini sergiliyor. 19 Eylül – 9 Kasım arasında sergilenecek “Syncretic”, bellekte yaşayıp metropollerde biten pusulasız bir yolculuğun güncesini sunuyor.

“Syncretic” sergisi ile farklı dokuda ve yapıdaki kumaşların birlikte kullanılması ve örülmesinden oluşan tuvalleriyle izleyicinin karşısına çıkan María Paz Bascuñan, kullandığı materyal ve alışılmışın dışındaki tekniği ile, fikir ve beklentileri yeniden yapılandırmaya teşvik ediyor.

Bellekte yaşayıp metropollerde biten pusulasız bir yolculuğun güncesi olarak okunabilecek bu sergide eserler, izleyeni gündelik hayatın gerilimleriyle dolu bir sınır bölgesine davet ediyor. İç içe geçmiş ipler topluluğunun yarattığı bu gerilim, sinkretizmin, yani bağdaştırıcılığın sunduğu  uzlaşma yolunda, yerleşik çoğulluğun ve başkalığın farkına varma gerekliliğini ortaya koyuyor.

Böylelikle, ‘‘sınır’’ kavramı eserlerde yeniden anlamlandırılıyor. Sınır deyince genellikle, iki ya da daha fazla bölümü birbirinden ayırmak için düşünülmüş bir çevreleme alanı akla gelir. Fakat sergilenen eserlerle ortaya koyulan bakış açısı ile sınır; farklılıkların buluşma noktası, bir eşik misali karşımıza çıkıyor. Bu eşik, olasılıkları kısıtlamanın aksine onları güçlendiren ve genişleten bir alan olarak ele alınıyor. Böylelikle sınır, pek çok otoritenin örmeye çalıştığı ayırıcı bir duvar olmaktan çıkarak farklı ipliklerin buluşup iç içe geçtikleri yepyeni bir alana dönüşüyor.

“Syncretic” sergisinde kumaşlar, gerçek dışı bir saflık ve homojenlik iddiasının ardına saklanan ve hep gizli tutulan karmaşık ilişkilerin örümcek ağını gözler önüne seriyor. Yargılayıcı ve belirleyici tek bir sesin çıktığı üniter tartışmayı geride bırakarak, farklı seslerin akışkanlığında, sinkretik tartışmanın şekillendirildiği, diyalog temelli bir bakış açısı ortaya konuyor.

María Paz Bascuñan, İstanbul Bianeline parelel olarak etkinlik dahilinde 21 Eylül’de bir atölye gerçekleştirerek sanatseverlerle buluşacak.

KRANK Art Gallery
Etiler Mahallesi, Le Méridien İstanbul, Cengiz Topel Cd. No:39
Beşiktaş /İstanbul

Giriş ücretsizdir.

María Paz Bascuñan Hakkında

Finis Terrae University Güzel Sanatlar Heykel Bölümü’nden 2006 yılında mezun olduktan sonra yine aynı üniversitede Görsel Sanatlar bölümünde yüksek lisans yaptı. 2016’da ise Barselona’da Çağdaş Sanat Uygulamaları yüksek lisansını tamamladı.

Maria Paz Bascunan’ın gerçekleştirdiği bir çok sergi arasında Şili’de 3 solo sergi, 2014 yılında New York’ta bir sergi yer almaktadır. Ayrıca 2017 yılında Beijing Sanat Binal’ine katılmıştır. Son olarak Şili’nin Fondart kuruluşu tarafından İstanbul’da sergi gerçekleştirmek üzere seçilmiştir.

Başa dön tuşu