Genel

Kumpas Şehidi Yarbay Ali Tatar aramızdan ayrılışının 9. yılında anıldı.

Kumpas davalarında yaşanan hukuksuzluklara karşı onur intiharı ile aramızdan ayrılan Yarbay Ali Tatar, ilk olarak öğlen mezarı başında anıldı. Anmaya Ali Tatar’ın ailesi, silah arkadaşları ve siyasiler katıldı.

Mezarı başında anma programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Dede‘nin yaptığı konuşmanın ardından aile adına abisi Ahmet Tatar, silah ve kader arkadaşlarından Emekli Koramiral Atilla Kezek, Teğmen Mehmet Ali Çelebi ve Tatar ailesi kadınları adına Leyla Tatar bir konuşma yaptı. Ali Tatar’ın mezarı başında yapılan anması deyişler ve türkülerle son buldu.

Yarbay Ali Tatar için aynı günün akşamında Türkiye Barolar Birliği Salonunda düzenlenen anma şiir kitabı tanıtımı anma programı yapıldı.

İrfan Değirmenci‘nin sunumunu yaptığı anma programında Ali Tatar’ın abisi Ahmet Tatar, Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ve Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Süheyl Batum adına Semih Dikkatli ve Mehmet Ali Çelebi birer konuşma yaptılar. Son olarak Ali Tatar’ın eşi Nilüfer Tatar yaptığı konuşmada Anma programına katılan herkese ve yalnız bırakmayan tüm dostlara teşekkür etti.

https://youtu.be/gN6qnouppYY

Anma ve Şiir kitabı tanıtımında, Ali Tatar için hazırlanmış kısa bir belgesel gösterimi yapıldı. Belgeselde Ali Tatar’ın annesi Satı Ana, Ali Tatar’ı anlatıyordu. Programın sunumunu yapan İrfan Değirmenci Ali Tatar’ın ailesine bıraktığı mektubu okudu. Anma programı türkülerle son buldu.

Haber-Fotoğraf-Video: Nasuh Bektaş

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu