ETKİNLİKLER

Kundura Sinema Ocak Ayı Programı

KUNDURA SİNEMA YENİ FİLMLER VE ÖZEL GÖSTERİMLERLE OCAK AYI PROGRAMINDA FARKLI ŞEHİRLERİ KONUK ETMEYE DEVAM EDİYOR

Kundura Sinema Ocak ayı programında izleyicileri Miami’den Helsinki’ye, Paris’ten Dakar’ın uçsuz bucaksız sokaklarına doğru bir yolculuğa çıkarmaya hazırlanıyor. Ocak ayı boyunca şehri merkezine alan filmler, restore ilk gösterimler ve özel gösterim kapsamında yer alacak Billy Wilder’ın kült filmi Bazıları Sıcak Sever Kundura Sinema
izleyicilerini bekliyor.

Kundura Sinema geçtiğimiz Kasım ayında, Beykoz Kundura’nın geçmişini ve endüstriyel kültür mirasını yansıtan özgün atmosferinde gerçekleştirdiği ilk gösterim programını izleyicileriyle buluşturdu. Yeni film seçkisiyle Kundura Sinema Ocak 2019 programı farklı türlerde ve daha önce sinemada izleme şansı bulamadığımız filmlere beyaz perdede hayat vermeye devam ediyor.

Kundura Sinema Ocak ayı programında ilk kez gösterilecek olan 2002 yapımı Geçmişi Olmayan Adam’da, Fin sinemasının ünlü melankolik yönetmeni Aki Kaurasmäki, izleyicileri Helsinki’de hafıza kaybına uğramış bir adamın hayatına tanık olmaya davet ediyor. Görsel açıdan Kaurismäki’nin en güçlü filmlerinden biri olan Geçmişi Olmayan
Adam, bir yandan masalsı öğeler barındırırken, bir yandan da eğlenceli hikayesinin altında kapitalizmin bütün gerçekliğini izleyicilerin gözleri önüne seriyor.

Friedrich Wilhelm Murnau’nun sinema tarihinin başyapıtlarından biri olarak kabul edilen, 1924 yapımı sessiz filmi Son Adam’ın restore gösterimi ilk defa Ocak ayında Yiğit Özatalay ve Mustafa Kemal Emirel’den oluşan Yürüyen Merdiven’in canlı müziği eşliğinde izleyiciyle buluşacak. Berlin’de lüks bir otelin kapı görevlisinin hikayesinin
anlatıldığı, sinema tarihinin gerçek hazinelerinden biri olarak nitelendirilen bu filmde deneysel, hareketli kamera, mizansen ve grotesk görüntüler ve alaycı finaliyle Son Adam, dönemin en yenilikçi filmlerinin başında geliyor.

Yönetmen Lucrecia Martel’in 2006 yapımı Başsız Kadın filminde izleyiciler Buenos Aires şehrinin birkaç kilometre uzağındaki yolda bir kaza sonucu başından aldığı darbenin etkisinin geçmesiyle yaşadığı kazayı hatırlamaya başlayan Veronica’nın hikayesine tanık oluyor. Film boyunca hem izleyici hem de Veronica neler olduğunu
anlamaya çalışırken aynı zamanda da başkahramanın yavaş yavaş gözler önüne serilen sosyal hayatının detayları, toplumdaki konumunu oluşturan eşitsizlikleri gün yüzüne çıkarıyor.

Ocak ayı programında yer alan 1975 yapımı Bir Çakalın Yolculuğu’nda yönetmen Djibril Diop Mambéty Fransa’ya gitmek üzere Senegal’in Dakar kentinden ayrılmaya karar veren iki aşığı konu alıyor. Bir yolculuk filmi gibi görünen bu filmde izleyicileri şehrin sabırsız gençlerin gözünden görülen kakofonisiyle dolu bir macera bekliyor.

Kundura Sinema Ocak ayı seçkisinde hem yetişkinlerin hem de gençlerin severek izleyeceği Fındık İşi 2 filmini de programına dahil ediyor. Yönetmen Cal Brunken 2012 yapımı bu filminde Oakton şehrinin karanlık, çıkmaz sokaklarından uzak, fındık dükkanında keyifli ve eğlenceli günler geçiren sincap Surly ve arkadaşlarının çıkan bir
kaza sonucu huzurlu yuvalarından oluşunu konu alıyor.

Ocak ayı programına eklenen son yeni film ise ünlü yönetmen Agnes Varda’nın 1962 yapımı kült filmi 5’ten 7’ye Cléo. 60’lı yılların Paris’ini yansıtan film, hastanenin önünde biyopsi sonuçlarını bekleyen genç ve güzel şarkıcı Cléo’nun sabah saat 5’ten 6 buçuğa kadarki gezintisini gözler önüne seriyor. Agnes Varda’nın ilk uzun metrajlı bu filmi Fransız Yeni Dalga akımının temel filmlerinden biri olurken, izleyiciye Cléo’nun, şehirdeki yolculuğu aracılığıyla pasif bir mükemmel kadın imajından, arzularını ifade etme ve kendi kararlarını verme yetisine sahip daha insani bir özneye dönüşmesini sunuyor.

Gösterimi Ocak ayında devam edecek filmler ise 1948 yapımı Jules Dassin’in New York Esrarı; Jacque Tati’nin 1967 yapımı Oyun Vakti ve 1971 yapımı Trafik filmleri ile 71. Cannes Film Festivali’ndeki restore gösteriminden sonra ilk defa izleyiciler ile buluşan Billy Wilder’in 1960 yapımı Apartman. Restorasyonu yeni tamamlanmış ve ilk defa Kasım-Aralık programında sinemaseverlerle buluşan bu filmleri kaçıranlar için ikinci fırsat Ocak ayında Kundura Sinema’da izleyicilerini bekliyor.

Kundura Sinema’dan Özel Gösterim: Bazıları Sıcak Sever (25 Ocak Cuma, 21.00)
Özel küratöryel içerikleri ve yan etkinlikleri ile misafirlerini filmler üzerine düşünmeye ve konuşmaya çağıran Kundura Sinema, 2018-2019 programının ilk özel gösterimini Billy Wilder’ın 1959 yapımı restorasyonu yeni
tamamlanmış Bazıları Sıcak Sever ile yapmaya hazırlanıyor. 31. Tokyo Uluslararası Film Festivali, 75. Venedik Uluslararası Film Festivali ve BFI Southbank’i ziyaret eden Bazıları Sıcak Sever’in Türkiye’deki durağı
Ocak ayında Beykoz Kundura oluyor. Gangsterlerden kaçmak için kadın kılığına giren işsiz müzisyenler Joe ve Jerry’nin başına gelenleri konu alan filmin başrollerinde Tony Curtis, Jack Lemmon ve Marilyn Monroe yer
alıyor. Son anına kadar düşmeyen temposu ve eğlenceli hikayesi ile eskimeyen bir komedi klasiğinin restore gösterimi 25 Ocak Cuma günü ilk defa Türkiye’deki izleyicileriyle Kundura Sinema’da buluşacak.

Kundura Sinema
Yalıköy, Süreyya İlmen Cad.
No:1 34820 Beykoz – İstanbul

ULAŞIM
Kundura Sinema seyircileri, film saatlerine göre özel olarak ayarlanan tekne ve servis hizmetlerinden yararlanabilirler.

Tekne hareket Saatleri: İstinye Vapur İskelesi yanı: 15:00 ve 19:00 | Beykoz Kundura İskelesi: 16:00 ve 20:00 seansları bitiminde | Ücret (Tek yön): 5TL *Olumsuz hava koşulları nedeniyle saatlerde değişiklik yapılabilir. Hareket saatinden en az 15 dakika önce iskelede hazır olmanızı rica ederiz.

Servis hizmeti: Beykoz Kundura-Üsküdar arası servis hizmetimizden son seans bitiminde yararlanabilirsiniz. Dönüş (Tek Yön): Beykoz Kundura-Üsküdar Ücret: 5TL

İstinye iskelesi otoparkı: Kundura Sinema biletinizi göstererek İstinye iskelesi otoparkının Beykoz Kundura misafirlerine özel %25 indiriminden faydalanabilirsiniz.

Özel araçla geliş: Kendi aracınızla mekâna gelebilirsiniz. Otopark ücretsizdir.

Otobüs: Beykoz Kundura’ya otobüs ile ulaşabilirsiniz. Kundura Fabrikası durağından geçen otobüs hatları 15T Tokatköy-Üsküdar, 15 Beykoz-Üsküdar, 15F Beykoz-Kadıköy, 15BK Beykoz-Kadıköy, 15D Anadolu Feneri-Kavacık, 121A Beykoz-Mecidiyeköy Kadıköy.

Dolmuş: Üsküdar’dan düzenli olarak kalkan Beykoz dolmuşları ile Kundura Fabrikası durağına gelebilir, oradan yürüyerek Beykoz Kundura’ya ulaşabilirsiniz.

Deniz yolu: Yeniköy Motorları: Yeniköy’den 20 dakikada bir kalkan motorlara binip Beykoz İskelesi’nde inebilirsiniz. İskele, Kundura’ya yaklaşık on beş dakika yürüyüş mesafesindedir | İstinye-Çubuklu Arabalı Vapur Hattı: Gün boyu düzenli seferler yapılmaktadır. Son sefer saati 21.30 | Boğaz Hattı: Eminönü, Beşiktaş, Üsküdar gibi noktalardan kalkıp Beykoz’a gelen Boğaz Hattı’nı kullanabilirsiniz. Pazar günleri sefer yapılmamaktadır | Deniz Taksi: Beykoz Kundura’nın özel iskelesi bulunmaktadır. Deniz taksi ile mekâna ulaşabilirsiniz.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı