ETKİNLİKLERSERGİ

Kurtuluş Eski Rum İlkokulu Karma Sergi – ‘Tatavla Son Durak’

“Kurtuluş Eski Rum İlkokulu”, Küratör Kani Kaya organizatörlüğünde, Adnan Çoker, Devrim Erbil, Ergin İnan, Dinçer Erimez, Süleyman Saim Tekcan, Zahit Büyükişliyen, Özdemir Altan, Sadık Altınok, Mehmet Mahir, Aydın Ayan, Tülin Onat ve Seyyit Bozdoğan gibi yakın sanat tarihimizin önemli isimlerinin de  katılımıyla gerçekleşecek tarihi bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

15-27 Ocak 2020 tarihleri arasında sanatseverlerin ziyaret edebileceği ‘Tatavla Son Durak’ başlıklı sergi, bugün ‘Kurtuluş’ olarak bilinen ‘Tatavla’ semtinin tarihine ve kültürlerarası iletişime vurgu yapmayı amaçlıyor.

‘Tatavla Son Durak’ başlıklı sergi, bugün ‘Kurtuluş’ olarak bilinen ‘Tatavla’ bölgesinde yer alan, 1886 yılında inşa edilmiş, günümüzde Aya Dimitri Kilisesi’ne bağlı bulunan ‘Kurtuluş Eski Rum İlkokulu’nun üç katına yayılarak sanatseverlerle buluşacak. Üst katta usta sanatçılar Adnan Çoker, Devrim Erbil, Ergin İnan, Dinçer Erimez, Süleyman Saim Tekcan, Zahit Büyükişliyen, Özdemir Altan, Sadık Altınok,  Mehmet Mahir, Aydın Ayan, Tülin Onat ve Seyyit Bozdoğan’ın işleri sergilenirken orta katta yeni nesil başarılı ressamların eserleri sergilenecek. Giriş katta ise heykeller ve seçilmiş özel çalışmalar yer alacak.

Osmanlı İstanbul’unun en orijinal bölgelerinden biri olan ve at ahırlarının Rumca ismi olan ‘Tatavla’, Kanuni Sultan Süleyman zamanında Barbaros Hayretin Paşa tarafından gemi yapımı için Ege adalarından Haliç’teki tersaneye getirilen 20.000 Rum’un bu bölgeye yerleştirilmesi ile oluştu. İstanbul kültürünün zenginliğine önemli katkıları olan bölge, son dönemde eski zenginliğini kaybetti. ‘Tatavla Son Durak’ başlıklı sergi, sanatın gücüyle bu zenginliği hatırlatmayı, sanatın renkli dünyası ile bu bölgenin renkli kültürüne ışık tutmayı amaçlıyor.

Fener Rum Patriği Sayın Bartolomeos‘un yanı sıra, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Şişli Belediye Başkanı Muammer Kesin, Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, Yunanistan Başkonsolosu Georgina Sourltanoupoi, Hollanda Başkonsolosu Bart van Bolhuis, Almanya Başkonsolosu Michael Reiffenstuel ve sanat dünyasının önde gelen isimlerinin davetli olduğu sergi, sanatçıların da bizzat katılımı ve özel bir davet ile açılacak. 60’tan fazla eserin sanatseverlerle buluşacağı serginin açılışı, Türkçe-Rumca şarkılar eşliğinde canlı müzik performansı ve Tatavla’nın hikayesini konu alan soyut dans gösterisi ile gerçekleşecek.

Sanatseverleri ‘Tatavla’nın tarihine yolculuğa çıkaracak Kurtuluş Eski Rum İlkokulu’nda Küratör Kani Kaya organizatörlüğünde gerçekleşecek ‘Tatavla Son Durak’ başlıklı sergi,  15-27 Ocak 2020 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

Sergiye Katılan Sanatçılar:
Adnan Çoker,
Devrim Erbil,
Ergin İnan,
Dinçer Erimez,
Süleyman Saim Tekcan,
Zahit Büyükişliyen,
Özdemir Altan,
Sadık Altınok,
Tülin Onat,
Mehmet Mahir,
Aydın Ayan
Seyyit Bozdoğan
Bahar Kocaman
Bahar Oskay
Berrin Merzifonluoğlu
Çiğdem Erbil
Filiz Piyale
Gonca Kopuz
Hatice Aykanat
İsmail Tetikçi
İhsan Ötken
Kudret Türküm
Nazan Aksaray
Necmi Murat
Renk Erbil
Rosy Maçoro
Sibel Sun
Sotirios Antoniadis
Stefan Graf
Şenay Lüle
Şerif Sümer
Yağızhan Çalışkan
Yiğit Dündar
Yüksel Özen

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı