ETKİNLİKLER

Labirent Sanat Sergi – Ethem Onur Parlar, Şinasi Göktürkler “Göründüğü gibi değil!”

Labirent Sanat, 10 Ocak – 16 Şubat 2019 tarihleri arasında Ethem Onur Parlar ve Şinasi Göktürkler’in “Göründüğü gibi değil!” başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor.

Ethem Onur Parlar’ın işlerinde kışkırtıcı olanın, geleneksel motiflerin alt birimlerini oluşturan görsel bir arka plana dönüşerek biçimsel ve düşünsel anlamda yeniden üretilerek, izleyene sunulduğu ironik bir karşılaşma anına tanık oluyoruz. Bedenden dekupe edilip soyutlanan, belirsizleştirilen detayların biraraya getirilmesiyle oluşturulan ara formlar, yatayda ve ön arka ilişkisi içinde tüm resim yüzeyini kaplayan ornamentler ile oluşturulan şaşırtıcı ve sürpriz niteliğindeki birleştirmeler, güncel olanın hapsedilip izleyiciye yeniden sunulduğu yeni bir biçim algısı oluşturuyor.

Şinasi Göktürkler’in “Muhtelif Muhtemeller” olarak tanımladığı sergide yer alan serisinde, yarattığı imgeler üstünden id, benlik ve üst benlik konularını ele almaktadır. İçimizdeki doyumsuz tarafı tanımlayan id, kendisini yalnızca ihtiyaçlara göre ayarlayan, eleştiri kabul etmeyen, güdüsel, durdurulamayan yanımızdır. Bilincin orta aşaması olarak, Freud’un izah ettiği Ben’lik, doğa ya da çevre ile id arasında bir denge unsuru, eleştiri yapan ve güdüleri durdurma ile ilgili bölümdür. Üst ben’lik, kural ve değerler bütünlüğü içinde insana yön veren vicdan bölümüdür daha çok emir ve yasaklara göre bir yol belirler.

Ethem Onur Parlar’ın işlerinde tekinsiz olan, iki boyutlu düzlem içinde toplumun kabul ettiği geleneksel formlara dönüşüp çeperlere dağılıp belirsizleştirilirken, Şinasi Göktürkler’in işlerinde güncel ve müstehcen olmayan formların merkezine açılan bir yarık, muhtemel karşılaşmalara zemin hazırlıyor.

Aynı meselenin iki farklı yaklaşımla ve teknik olanaklarla ele alındığı sergideki çalışmalar, beden, toplumsal cinsiyet, cinsellik gibi toplumsal bazı konuların alternatif bakış açılarıyla yeniden sorgulanabilme ihtimalini hatırlatıyor.

Ethem Onur Parlar ve Şinasi Göktürkler’in farklı medyumlardan ürettikleri işlerinin yer aldığı “Göründüğü gibi değil!” isimli sergisini 10 Ocak-16 Şubat 2019 tarihleri arasında Labirent Sanat’ta görebilirsiniz.

Labirent Sanat
Asmalı Mescit Mah. Sofyalı Sok. No: 22 K: 1
Beyoğlu / İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Ana Görsel: Şinasi Göktürkler – İsimsiz, kağıt üzerine akrilik, 50x70cm, 2018

Ethem Onur Parlar, Doom, 2018, tuval üzerine dijital baskı, 140x140cm

Ethem Onur PARLAR Kimdir?

Fotoğrafa ilkokul yıllarından beri ilgi duydu. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümünü bitirdi. Birçok yerde fotoğraf eğitimleri ve seminerleri düzenledi. 2014-2016 yılları arasında Ege Üniversitesinde dersler verdi. Çeşitli slayt gösterileri yaptı, karma sergilerde yer aldı, 2004 yılında ilk kişisel sergisi olan “III.Richard, IŞIK ve ŞİDDET”’i açarak soyut yaklaşımı ile ilgi çekti ve birçok uluslararası festivale katıldı. Fiziksel engelleri olan insanlar ile yaptığı tez çalışması “Ezilenler” Fransa’da düzenlenen “PX3 Prix De La Photographie” yarışmasında “Özel Seçki” ödülüne layık görüldü ve yurt içi ve yurt dışı yarışmalarda başarı ve mansiyon ödülleri aldı.

Şinasi GÖKTÜRKLER Kimdir?

İstanbul’da doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Bileşik Sanatlar Bölümünden mezun oldu. Sanat çalışmaları, 2008 yılında “Makul”sergisi ile Hafriyat’da (İstanbul), 2008 yılında “1. Uluslararası Gezici Tahran Bienali” ile İstanbul, Berlin, Belgrad’da, 2011 yılında “We Stuck in the Middle with You” sergisi ile Casa Del Arte’de (Bodrum), 2011 yılında “Art Beat Istanbul” sanat fuarında Casa Del Arte’de (İstanbul), 2011 yılında “Drawing Connections” sergisi ile Siena Art Institute’de (İtalya), 2012 yılında “Azami Yük” sergisi ile Kabine Nadire’de (İstanbul),2014 yılında “Som Animals” sergisi ile Museu Frederic Mares’de (Barselona), 2014 yılında “Contemporary İstanbul” sanat fuarında Halka Art Project’de (İstanbul), 2015 yılında Open Door-Open Call sergisi ile Nesrin Esirtgen Collection’da sergilendi. Sanatçı 2011 yılında Casa Del Arte’nin düzenlediği 1 ay süren sanatçı rezidansına seçildi. Sanatçı, Cibali’deki atölyesinde sanat çalışmalarıma devam etmektedir.

Başa dön tuşu