Barış MengütayKÖŞE YAZILARI

Suriye’den Akan Kan: ‘Ayna Sırtı’ – Barış Mengütay yazdı…

11-16 Eylül 2012 tarihleri arasında Pasajist’te gösterilen video

Gölge: Işığın yaptığı çıkarma işlemi.
Işıktan seni çıkardık, gölgen kaldı.
Gerçeklikten seni çıkardık, ne kaldı?
Ayak sesleri yaklaşmakta olan vicdan ağrıtıcı gerçekliği nasıl
karşılamayı düşünüyorsun? Anlamak, yorumlamak ve
ifade etmek için kullandığın kavram ve paradigma sandığında neler var?
Kaçı kendi gerçekliğinle uyumlu?
Gözünü gölgenden ayırma. Gerçeği sadece onda görebilirsin. Ayna seni yanıltır!

2012‘de bu video yerleştirmeyi yapmıştım. PasaJist‘in küçük salonunda, mekânı kullanıp video ile genişleterek bir şeyi gözlere sokmaya çalışmıştım.

Açılışına tahminimden çok insan geldi. Yazarı, eleştirmeni, galericisi, sanatçısı vs.

Umduğum tepkiyi alamadım. Sorduklarım, “yaa biraz şeyy olmuşş” falan dedi. Evet, göze sokmak makbul değil “çağdaş” sanatta. Herkes ne görüyorsa onu alsındı. Zaten moral bozmaya ne gerek vardı ki, vesaire.

İşimi ne kimse yazdı ne de kimse bahsetti. Bildiğiniz yok sayıldı.

2012’de, Suriye‘de başlatılan iğrenç savaşın kanı buraya akıyordu. Asi Nehrine atılan cesetlerin buraya doğru sürüklenmeleriyle bunu anlatmaya çalıştım. Videoda gösterdiğim sanat müdavimleri halinden memnundu, tıpkı işimi izleyenler gibi. Videonun sonunda perde yırtılıyor ve o vahşet, mekâna taşınıyordu. Ben daha ne diyeyim. Dilim o kadar döndü, o kadarını becerebildim.

O savaşın adım adım buraya taşındığı her olayda videoyu defalarca buradan paylaştım. Yine tepki yoktu. Evhamlı bir adamın hezeyanları gibi algılandı belki de…

Bugün bilmem kaçıncı kez bir daha paylaşıyorum. O silah o galeriye girdi ve ateşlendi. O kan, bu kez gerçekten ekranlardan evlerinize sıçradı.

Umuyorum ki son paylaşmam olur ve videodaki durum birebir gerçekleşince tekrar paylaşmış olmam.

Türkiye’deki sanat ortamı koca bir et yığınıdır. Böyle düşünüyorum artık. 2011’de burnumuzun dibinde o savaş başladıktan beri ne yaptı bu koca et yığını? Hiç bir şey!

Ha, unutmak olmaz; Açık Toplum Vakfı‘na bağlı Tütün Deposu, Şam’daki acıklı durumu fırsat bilerek Suriye düşmanı “sanat”çıları toplayarak Şam Sanat Festivali‘ni çalıp burada gerçekleştirmeye kalktı. Bunu eleştirdiğim için az aşağılanmadım. Sözüm ona muhalif sanatçılar tarafından hem de.

Kin ve öfke bir işe yaramıyor. Artık uyanın demekten başka bir şey gelmiyor elimden. 

Barış Mengütay

 

Başa dön tuşu