ETKİNLİKLERSANATTANTİYATROTİYATRO OYUNLARI

Lale Mansur Ve Gizem Aldemir, ‘Acı Kaybımız’ İle Dünya Prömiyeri Yapıyor

“Kendi hayallerinde bile figüran olan bir kadının, hayal kurmaktan vazgeçmesinde şaşılacak ne var ki…”

Lale Mansur ve Gizem Aldemir, Proje No2’nin yapımcılığında yepyeni bir oyun olan “Acı Kaybımız” adlı kara komedi ile sahnede buluşuyorlar.

Kendi hayatlarında bile “figüran” olan ve birbirinden çok farklı yaşamlara sahip iki kadının, benzer hikayesini anlatan “Acı Kaybımız”,  şaşırtıcı, mizah dolu sahneleri ile güncel ve eğlenceli bir oyun.

“Senin gazetede okuyup üzüldüğün töre, benim törem. Sen üzülüyorsun ben ölüyorum! Burada bir fark yok mu?”

Ödüllü yazar Yunus Emre Gümüş tarafından kaleme alınan “Acı Kaybımız”, Can Ali Çalışandemir rejisiyle sahneleniyor. 19 Şubat’ta “Kadın Oyunları Festivali” kapsamında Dünya Prömiyerini yapan bu eğlenceli kara komedi, yine festival kapsamında 23 Şubat Antalya, 4 Mart Bandırma, 27 Mart Ayvalık’ta seyirciyle buluşuyor. 2 Mart’ta ise Moda Sahnesi’nde İstanbul prömiyerini yapıyor.

Oyunun müzikleri Kemal Alpan, Sahne ve Video-Art tasarımı R.Onur Duru, Koreografisi Evrim Akyay, afiş tasarımı Atilla Karabay, Kreatif Direktörlüğü ise İlkay Yıldız’a ait. Video-Art oyuncularında da sürpriz bir isim izleyicilerle buluşacak.

Acı Kaybımız

Acı Kaybımız Hakkında

Lale Mansur ve Gizem Aldemir’in oynadığı “Acı Kaybımız” adlı kara komedi, farklı sosyal sınıflarda yer alan kadınların yaşadığı baskı ve şiddeti konu alıyor. Erkek dünyasında çıkmaza sürüklenen kadının çaresizliği, şüphesiz ki toplumumuzun bir gerçeği. İstanbul Sözleşmesi’nin reddedildiği, kadına şiddetin görmezden gelindiği bu coğrafyada, tiyatromuz Proje No2, daha önceki sezon sahnelenmeye başlayan “Bernarda” adlı oyunda olduğu gibi, bu gerçekle yüz yüze gelen, dışlanan, dövülen, öldürülen kadınlarımız için sahnede ses yükseltmeye devam ediyor.

Sosyal ve ekonomik sınıfları birbirinden çok farklı iki kadının, toplumdaki yeri ve hayatlarının benzer noktaları üzerinden gelişen oyun, şaşırtıcı ve komik bir seyir izler. Kadının, hangi statüde olursa olsun, erkek zorbalığına maruz kaldığını vurgulayan bir oyun olan “Acı Kaybımız” adlı bu eğlenceli kara komedi, aynı zamanda kadınların içinde bulunduğu durumu bir kez daha gözler önüne seriyor.
Yunus Emre Gümüş’ün “Cinayet Kadınları” adıyla kaleme aldığı oyun, Mitos Boyut tarafından basıldı.

Künye

Yazan:
Yunus Emre Gümüş
Yöneten:
Can Ali Çalışandemir

Oyuncular:
Lale Mansur
Gizem Aldemir

Yardımcı Yönetmen:
R. Onur Duru
Işık Tasarım:
Can Ali Çalışandemir
Müzik:
Kemal Alpan
Dekor ve Mapping Tasarım:
R.Onur Duru
Koreograf:
Evrim Akyay
Video-Art Senaryo:
R.Onur Duru – Güvenç Selekman
Görüntü Yönetmeni:
Orkun Göntem

Video-Art Oyuncuları:
Deniz Türkali
Çiğdem Yıldız
R.Onur Duru
Can Ali Çalışandemir

Kreatif Direktör:
İlkay Yıldız
Asistan:
Abdulhamit Mutlu
Murat Hatunoğlu

Afiş Fotoğrafı:

Yaşar Saraçoğlu
Afiş Tasarım:
Atilla Karabay

Türü: Kara Komedi
Süre: 70 Dakika

Yapım:
Proje No2
İnstagram:
@projeno2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu