ETKİNLİKLERSERGİ

Luis Buñuel Sergisi ‘Nazarin’ İlk Defa İstanbul’da…

Avangart sinemanın büyük ustası olarak kabul edilen Luis Buñuel’in film sahneleri ve diğer fotoğraflarından oluşan sergisi ve özel gösterim etkinliği İstanbul Sinema Müzesi’nde başlıyor.

Film Yönetmenleri Derneği organizasyonu ile Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü ve Meksika Büyük Elçiliği iş birliği ile gerçekleştirilecek olan sergide, Luis Buñuel’in sinematografi tarihini içeren, fotoğraflar, belgeler, objeler ve audiovisul formatında materyallerle desteklemiş 10 modüllük kronolojik bir retrospektif sunumu yapılacak.

Aslen İspanyol olan Buñuel, Franko faşizmine boyun eğmediği için yaşamanın sonraki bölümünü sürgünde, daha sonra vatandaşı olduğu Meksika’da tamamlamıştır.

Özellikle 1928 yılında Fransa’da Salvador Dali ile birlikte yaptığı Un Chien Andalou (Endülüs Köpeği) adlı çalışması onu, gerçeküstücü yönetmenlerin öncüleri arasına sokmuştur.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Meksika Büyük Elçisi’nin açılışını yapacağı sergi 9 Ekim-21 Kasım 2021 tarihleri arasında İstanbul Sinema Müzesi’nde ziyarete açılacak. Sergi ile birlikte yenilenen Atlas Sineması’nda ise Buñuel’in bazı filmleri ve kamera arkası görüntülerine de yer verilecek.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı