MÜZİKSANATTANTİYATRO

Mahzuni Şerif türküleri Kadıköy’de yankılandı!

Zeki Göker tarafından kurulan, Ankara Birlik Tiyatrosu ve İstanbul Performans ortak yapımı, Mahzuni Şerif’in hayatının türkülerle harmanlanarak anlatıldığı “Mahzuni Şerif” oyunu Anadolu turnesinden sonra ilk defa İstanbul Kadıköy’de sahnelendi.

Tek perdelik olan oyunda Mahzuni Şerif‘in hayatı türkülerle harmanlanarak anlatılıyor. Oyun, Mahzuni Şerif ile Yılmaz Güney‘in beraber mahkûm oldukları Maltepe Cezaevi’nde başlar. Mahzuni Şerif yaşamını anlatırken, aynı zamanda dönemin siyasi olayları ve bunun toplumsal etkileri de ortaya konuyor.

Mahzuni Şerif’in türküleri eşliğinde doğumundan ölümüne kadar ki sürede; okul hayatı, eşiyle tanışması, önemli halk ozanlarından Âşık Veysel ile aralarındaki ilişkiye kadar pek çok anısı anlatılıyor. Maraş Katliamı, Sivas Katliamı, askeri darbeler gibi birçok olaya tanıklık ediliyor.

Ali Öztunç‘un “Devr-i Mahzuni” kitabından Hakan Güneri tarafından tiyatroya uyarlanan oyunun yönetmenliğini Mustafa Sarı yapıyor. Mahzuni Şerif karakterini Mehmet Güler, Yılmaz Güney karakterini Hakan Güneri‘nin canlandırdığı oyunda, Gül Göker, Merve Köse, Fahri Bozbaş, Ender Yiğit, İbrahim Emin Ege ve Hakkı Şahin eşlik ediyor. Oyunun dekoru Hakkı Şahin‘e, müzikleri Ekrem Ataer‘e ait.

Mahzuni Şerif’in türküleri ise oyun esnasında Serhad Raşa tarafından seslendiriliyor. Serhad Raşa’ya bağlaması ile Aydın Yıldız eşlik ediyor.

“Mahzuni Şerif” adlı oyun İstanbul’da ikinci olarak 10 Şubat 2019 tarihinde Avcılar Barış Manço Kültür Merkezi‘nde sahnelenecek.

Haber-Fotoğraf: Nasuh Bektaş

Bu kitaba Kitapdevrimi.com’dan ulaşabilirsiniz: http://kitapdevrimi.com/magaza/kitap/sanat/devr-i-mahzuni-ali-oztunc/
Başa dön tuşu