Genel

‘Maria Suphi Destanı’ Davası Devam Ediyor

Sosyalist Cumhuriyet Partisi Kurucu Üyesi, yazar Cazim Gürbüz, Berfin Bahar Dergisi’nin Temmuz 2020 tarihli 269. sayısıda yayımlanan “Mustafa Suphi’nin Mariası Karadeniz’de boğulmadı, çirkefe boğdular onu…” yazısında yer alan “Maria Suphi Destanı”na dava açıldı.
Davanın ilk duruşması 5 Ekim 2021 tarihinde görülmüştü.
Duruşmaya 27 Ocak’ta Çağlayan Adliyesi, 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

Cazim Gürbüz’ün avukatı Çağrı Çakıcı mahkemeye “İçişleri Bakanlığından sorulsun, Uyap sisteminden araştırılsın, müvekkilimin dava konusu şiirinden dolayı herhangi bir toplumsal olay olmuş mu, şikayetçi olan kişi dışında suç duyurusunda bulunan kimse var mıdır?” diye talepte bulununca, Yargıç “Ne olacak bunları sorunca?” deyince Gürbüz söz istedi ve şunları söyledi:

“Nedim Gürsel, Allahın Kızları adlı romanı ile ilgili olarak bu mahkemede yargılanmış, o zaman İstanbul Emniyet Müdürlüğüne sorulmuş, o romandan dolayı bir toplumsal olay olup olmadığı. Karar bende var isterseniz takdim edeyim.”

Avukatı kararı yargıca sundu. Savcı, “bu talebin davanın esası ile ilgili olmadığını, reddini ve dosyanın esas hakkında mütaala hazırlaması için kendisine verilmesini” istedi. Yargıç, Savcının bu talebini reddetti ve Cazim gürbüz’ün talebi kabul edildi. Mahkeme 26 Mayıs’a bırakıldı.

Cazim Gürbüz’ün yayıncısı ve SCP MKK üyesi İsmet Arslan, SCP MDK üyesi Av. Bahri Karakuş, SCP İstanbul İl Saymanı Serdar Rasim Acarlar, SCP MKK üyesi Mehmet Can Akyıldız ve şair-yazar Mahmut Baycan Adliyeye gelerek Cazim Gürbüz’le dayanışmada bulundular.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı