Genel

Marka Tescili Neden Önemli? Nasıl Yapılır?

Marka tescili, bir işletmenin adını veya ürünlerini diğerlerinden ayırt etmesine olanak tanır ve haksız rekabeti önler.
Deha Patent, sizlere ücretsiz ön araştırma fırsatı da sunarak marka tescili ve patent konularında yardımcı oluyor.

Marka tescili, bir işletmenin adını veya ürünlerini diğerlerinden ayırt etmesine olanak tanır ve haksız rekabeti önler. Marka tescili alma aynı zamanda tüketicilerin bir ürünü veya markayı belirli bir şirketle tanımlamasına yardımcı olur ve böylece karışıklığı önler. Marka tescili, halk arasında; marka patenti alma, isim hakkı alma, isim tescili alma gibi ifadelerle de kullanılır. Ancak daha doğru ifade ‘Marka Tescili’dir. Bu tanımlama, tüketicilere belirli bir şirketten ürün satın alırken veya hizmet talep ederken bir kalite standardına güvenebilecekleri konusunda da yardımcı olur. Marka Tescili Neden Önemli? Nasıl Yapılır?

Marka Tescil Başvurusu Nasıl Yapılır?

Markanızı tescil ettirmeyi düşündüğünüzde, ilk adım, marka koruması için uygun sınıfı seçmektir. Marka tescili, belirtilen hizmetler ve detaylar için toplam 45 sınıf sağlanmıştır. İş faaliyetinize göre en uygun sınıfı seçin. Birden fazla ilgili sınıf bulursanız, kayıt için birden fazla sınıfa başvurabilirsiniz. Marka adını veya logosunu sadece başvurulduğu sınıf altında koruyabilirsiniz. Bu konuda Deha Patent marka uzmanları sizlere yardımcı olacaktır.

Marka, bir işletmenin mal ve/veya hizmetlerini bir başka işletmenin mal ve/veya hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlaması koşuluyla, kişi adları dahil, sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, malların biçimi veya ambalajları gibi çizimle görüntülenebilen veya benzer biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayımlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işarettir.

Marka tescili, işletmeler için hayati bir adımdır. Bu nedenle başvuruyu tüm yönleriyle değerlendirmek gerekir. Başvuruyu dosyaladıktan sonra değişiklik yapamazsınız. Bu nedenle, başvurunun birçok aşamasında size yardımcı olması ve tavsiyede bulunması için marka tescil başvurunuzu yapacak bir uzman eli olmalıdır.

Marka Tescili Neden Önemli? Nasıl Yapılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu