ETKİNLİKLERSERGİ

Melih Çebi, ‘Aralık’ta Çiçekler’ İle Büyükdere35’te

1Duvar Sergileri kapsamında Büyükdere35, 28 Mayıs – 27 Haziran tarihleri arasında Melih Çebi’nin ‘’Aralık’ta Çiçekler’’ başlıklı 1Duvar sergisine ev sahipliği yapıyor.

1990 yılında abisinden sonra dünyaya gelen Melih, ailenin en küçüğü olma rolüyle bir bakıma ailesinin “Baby”sidir. Küçük yaşlardan itibaren sanatı derin bir düşünce tarzı olarak görmüş; bakış açısını ve üslubunu televizyon, bilim kurgu hikayeleri, video oyunları, çizgi filmler, oyuncaklar ve çeşitli resimli kitaplarla şekillendirmiştir. Zamanla beraber gelişen Melih için sanat, yetişkinliğinde su yüzüne çıktığını hissettiği ve kendi kendine teşhisini koyduğu “Peter Pan Sendromu”nu yansıtabileceği bir alan olarak kalır. Melih’in pratiği, içindeki çocuğu yaşatma girişimi olarak; anı yaşamayı kutlayan, merak uyandıran ve çocukluk deneyimlerini koruyan çalışmalarıyla birleşen profesyonel eğitiminin cazibesini alt üst ediyor.

Lowbrow ve Pop Sürrealizm akımlarından yoğun bir şekilde ilham alan Melih, farklı medyumlardan ve değişik estetik anlayışlardan beslenmekten çekinmez. Melih’in çalışmalarında işlediği konular, bilinçaltının karanlık tarafıyla iç içe girerken diğer yandan toplumdaki olaylarla sarkastik bir dille dalga geçer.

Çocukluğuyla olan ilişkilerini sürdüren konuları, ergenliğin rahatsız edici evrensel arketiplere
dönüştürdüğü gömülü hayalleri ve kayıp anıları çalışmalarında somutlaştırır.

Bir yandan cesurluğu, diğer yandan uysallığı ile ön plana çıkan Melih’in figürleri, boş gözler ve suratlarında devamlı bir gülümsemeyle tasvir edilir. Bir araya gelerek oluşturdukları beraberlikte ise çocukluğun cömertçe bahşettiği cehaleti kucaklarlar. Eserlerinde seçkin ve teatral bir “pop” duygusunun oluşumu, figürlerinin betimlediği bu hiciv sayesindedir.

Parabolik ve aynı zamanda eleştirel olan eserleri, tamamı kolektif bilinçdışını işgal eden tüketim kültürüne kök salmış, açgözlülük ve şiddet üzerine yansıyan politik anlatılarla ilgili olarak insanlığın çeşitli yönleri üzerine düşündürür. Ağırlıklı olarak tuval üzerine akrilik boya ve karışık teknikle yaptığı eserler, Melih’in ‘’yüksek sanat’’ ve ‘’düşük sanat’’ arasındaki sınırları kapatmaya yardımcı olan, güçlü birer araç olarak kullandığı kara mizah ve alay konularını ele alır.

Melih’in son çalışmaları ise kendini bulma, çocukluk anılarının titiz bir geçmişe bakışından ortaya
çıkan kimliğini keşfetme ve varoluşsal sorunlar üzerine düşünme eğilimine odaklanır.

Melih Çebi
“Aralık’ta Çiçekler’’
28.05 – 27.06.2022

Büyükdere35
Firuzağa Mah. Boğazkesen Cad. No: 76/B
Tophane – Beyoğlu/İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu