ETKİNLİKLERSERGİ

Metin Alper Kurt, ‘Kağıt, Taş, Zaman’ İle x-ist’te

Metin Alper Kurt’un x-ist’te gerçekleşecek ilk kişisel sergisi
Kağıt, Taş, Zaman“, 17 Mart – 30 Nisan 2022 tarihleri arasında izleyiciyle buluşuyor.

Metin Alper Kurt’un x-ist’te gerçekleşecek ilk kişisel sergisi “Kağıt, Taş, Zaman”, sanatçının nesnelerin halleri üzerindeki akışkanlık, hassasiyet ve yumuşaklığı vurgulamak amacıyla dönüşüm anlarındaki spontan görünümlerini ele aldığı eserlerden oluşuyor. Hikâye anlatıcılığı yerine bütünün parçaları aracılığıyla zamanın kendisinden çok anlarına odaklanan Kurt; fragmanlarının imgelerini, kullandığı malzeme olan mermer aracılığıyla yansıtıyor.

Geçmişin, şimdinin ve geleceğin doğrusal olmayan bir rota izlerken bile bütüncül bir biçimde kurgulandığı heykeller, “an”ı zaman dışı bir mecrada ifade ediyor. Seride kelimelerin nesneleşip boyutlanması fikrinin imgesi, onların işlendiği kağıt, defter gibi objelerin anlık görüntülerini aktarıyor. Heykeller, hareket halindeki maddelerin ve jestlerin not edilmesi çabasını taşıyor.

Malzemenin doğasına dair sanatçının keşfiyle açılan yeni değinmeler; sergide katı ve ağır bir malzeme olan mermerin özenle hafifletilip biçimlendiği heykellerde kendine tümcül bir görsel sunum yakalıyor.

Metin Alper Kurt’un “Kağıt, Taş, Zaman” sergisi, 17 Mart-30 Nisan tarihleri arasında x-ist‘te görülebilir.

x-ist
Kemankeş Karamustafa Paşa Mah. Mumhane Cad., No:50, K:2
Beyoğlu / İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu