ETKİNLİKLERFOTOĞRAFRESİMSANATTANSERGİ

Metin Aykanat Sergisi : ‘İçimden Geldiği Gibi’

Ebru Yolver’in küratörlüğünü ve sanat danışmanlığını yaptığı, Metin Aykanat’ın ‘İçimden Geldiği Gibi’ resim ve fotoğraf sergisinin açılışı Luna Grande Art Galeri’de seçkin davetliler, ünlü oyuncular ve sanatçıların katılımı ile gerçekleşti.

Sanatçı Metin Aykanat sergisi ile ilgili şunları söyledi:
‘Sergimde “İçimden geldiği gibi” vurgusunu hem ele aldığım “Kadın” konusunu hem de kullandığım malzemelerde ortaya koymaya çalıştım.
Mdflam(ahşap) platformlarım benim tuvallerim oldu. Hem de bu güzel malzemelerin üzerinde değişik dokular oluşturmayı, onlarla oynamayı hep sevdim ve oynamaya devam etmekteyim.
‘Kadın olmak nedir?’ sorusunu sormanın gerekli olduğunu düşündüm. Kadın olmanın güçlü bir karakterden geçtiğini bilmek gerekir. Eserlerimde, kadının gücünün farkındalığı anlatılmıştır. Önceliklerinin farkında olan, kendileri olmaktan vazgeçmeyen, yalnızlığı seven, hata yapmaktan korkmayan, fiziksel değil duygusal bağlara önem veren bu güçlü karakteri, kadınlarda görmenin önemli olduğu kaçınılmazdır.
Fotoğraflarımda, insan ve hayat kavramı işlerken, kim olduğumuzu ortaya çıkaran olgu geçmişimizdir. Geçmiş değişmeyeceğinden daha iyi bir gelecek için çaba harcamak gerekir. Yaşanan zorluklar insanı daha bilge olmaya hazırlamıştır.’

Sergi, 15 Nisan 2023 tarihine kadar ziyaret edilebilir.

Luna Grande Art Galeri
Rasimpaşa Mah. Bayramyeri Sok. No: 15
Kadıköy – İstanbul

Metin Aykanat Kimdir?

İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslı’yım. Uzun yıllardır mimari projelerde tasarım ve uygulamaları kendime ait mimarlık ofisimden yürütmekteyim. Resmim bana, çocukluğumdan itibaren keyifle uğraştığım bir genetik miras olduğunu düşünüyorum. Bende bu resim aşkını alevlendiren 80’li yıllarda tabela işleri, resim sanatı ile uğraşan rahmetli dayım olmuştur. Eğitim hayatım sürecinde de hep ön planda olmuştur. Kendimi bildim bileli resim hayatımın bir parçası olmaya devam etmektedir. Mimarlık projelerimde, mobilya tasarımlarında yıllardır kullandığım ahşap ile akrilik boyanın keyifli birleşimini resimlerime de taşımak güzel sonuçlar ortaya çıkardı. Bu keyifli ahşap malzemeleri tuvalim yapmaya devam etmekteyim.
Fotoğraf ise ayrı bir tutku olmaya başladı benim için. Her an, her yerde yakaladığım bir kareyi hissettiğim duyguları yansıttığını fark ettiğimde sürdürülebilir olmasına karar verdim. Hayal gücümü ortaya çıkarabildiğim yol arkadaşım olmaya devam ediyor.
Sanat her zaman benimle yaş almayı sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu