SERGİ

Metin Ünsal’ın Yeni Sergisi “Boşlukta” Galeri Işık Teşvikiye’de

Sanatçı Metin Ünsal’ın tüm canlılara, özellikle kadına yönelen eril şiddetin ruhlarda yarattığı hasarı odağına alan “Boşlukta” sergisi, 6 Ocak 2021 – 3 Şubat 2022 tarihleri arasında, Rafet Arslan küratörlüğünde Galeri Işık Teşvikiye’de açılıyor. Sanatçının “Hasar” ile başlayan, “Bedel” sergisiyle süren sergi serisi birçok farklı tekniği bir arada kullandığı, ilk defa izleyiciyle buluşacak eserlerinin yer aldığı “Boşlukta” ile devam ediyor.

Sanatçı, imge dünyasında başlangıçta saf  ve muntazam formlara sahip olan ruhların maruz kaldıkları şiddetin etkisiyle uğradıkları deformasyonu klasik güzellik normları dışında, şiddetin etkilerini belirgin kılan bir görsellik üzerinden aktarıyor. 

Tepkisini üretimine yansıtan Ünsal, sanatıyla yarattığı katılımcı ortamda bizi buluşturarak olaylara şiddete uğrayan tarafın perspektifinden bakmaya davet ediyor. Ünsal’ın temel meselesi fiziksel ve ruhsal şiddet olmasına karşın, sanatı üzerinden tartışmaya açtığı kavramlar bu bağlamın ötesine geçiyor. 

Kimliksiz, biçimsiz, boşlukta asılı kalmış formlar üzerinden yokluk, hiçlik, boşluk temaları etrafında şekillenen sergide sanatçının heykel ve resmi aynı düzlemde buluşturduğu çalışmaları da yer alıyor. Uğur Engin Deniz iş birliğinde hazırlanan 3D animasyon yapıt ise serginin duyusal çeşitliliğini artırıyor ve boşlukta salınan ruhları tıpkı bir hologram etkisiyle izleyicinin gözünde görünür kılıyor.

Sergi serisi, ilerleyen günlerde evrilip gelişerek farklı şehirlerde yolculuğunu sürdürecek.

“Ünsal, resim, heykel ve 3D animasyon gibi farklı teknikleri iç içe ve yan yana kullanarak anlatmaya soyunduğu hikâyeler için yeni ve yetkin görsel ifade biçimleri aramaktan çekinmez. Ve bunu yaparken benimsediği tavır, deneye ve farklı işbirliklerine açık bir kontrol halidir. Resimlerinde güçlü fırça darbeleri, renk seçimi ve yaratıcı imgelem ile birleşerek olgun bir plastik derinlik yaratır. Heykellerinde form, kütle, ölçek gibi temel meseleleri, boşlukta olmaya dair gerek kavramsal, gerekse de pratik çaba ile birleştirir. Sanatçı, yeni sergisinde resim ve heykelin bir araya geldiği melez formlar da yaratarak malzeme ve deney ile olan serüvenini bir üst aşamaya taşır. 

Metin Ünsal’ın “Boşlukta” sergisinde; eril şiddetin boşluğa itmeye çalıştığı ruhlar en kötü koşullarda bile direnmeye, var olmaya, var etmeye devam ederler. Onların boşluğun sancısını aşacak güç ve iradeleri, dünyanın daha yaşanabilir bir yer haline gelmesinin de anahtarıdır.”

(Radet Arslan’ın sergi metninden alıntıdır)

https://tr.metinunsal.art

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu