ETKİNLİKLER

Minyatür Sergisi | “16. Yüzyıl Dahisi Matrakçı Nasuh”

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, İstanbul Kültürlerarası Sanat Diyalogları Derneği (İKASD) tarafından hazırlanan “16. Yüzyıl Dahisi Matrakçı Nasuh” sergisi İstanbul’da açıldı. TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisi’nde düzenlenen serginin açılışında açıklama yapan sergi küratörü Beste Gürsu, “UNESCO’nun, vefatının 450. yılı nedeniyle Matrakçı Nasuh’u “Anma Listesi”ne aldığını” belirtti.

İstanbul Kültürlerarası Sanat Diyalogları Derneği tarafından projelendirilen sergide, çini sanatçısı Sevim Ersoy’un liderliğinde çini panolara aktarılan 30 adet güzergâh minyatürleri ile nakkaş Matrakçı Nasuh, eserlerinde yer alan beyitleri ile şair Matrakçı Nasuh, beyitlerden seçkiler ile yazılan 10 divani levhada hattat Matrakçı Nasuh’u tanıtan toplamda 41 eser yer alıyor. Sergi 2016 yılında 3 kıta, 9 ülke, 10 şehire uğrayacak; Şubat ayında Viyana, Mart’ta Paris, Nisan’da tekrar İstanbul, Mayıs’ta Ankara, Temmuz ayında Tokyo, Ağustos’ta New York ve Eylül’de de Budapeşte’de yaşayanlar Matrakçı Nasuh dehasıyla tanışma fırsatı bulacak.

Matrakçı Nasuh, Sultan II. Bayezid döneminde yetişmiş, Sultan Yavuz Selim ve Kanuni Sultan Süleyman dönemlerinde yaşamış, tarihimizde kalıcılığı sağlayan ve bugünlere aktaran çok önemli eserler bırakmış bir şahsiyet. Aslen Bosna kökenli olan Matrakçı Nasuh, Enderun’da yetişmiş ve matematikten silahşörlüğe, edebiyattan felsefeye, tarihten resime, hat ve minyatüre değin pek çok meziyete sahip bir 16. yüzyıl dâhisi olarak nitelendiriliyor.

Hazırlıkları dört yılı bulan “16. Yüzyıl Dahisi Matrakçı Nasuh” sergisi, İstanbul’dan önce Matrakçı Nasuh’un doğduğu topraklar olan Saraybosna’da sergilendi ve daha sonra Viyana’da sanatseverlerle buluştu. Sergiyi, 30 Ocak 2016 tarihine kadar, pazartesi hariç her gün saat 09:00 – 17:00 saatleri arasında  Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisi’nde ziyaret edebilirsiniz.

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı