SANATTAN

MONIKA BULANDA’dan FLORANSA’da solo sergi!

Türkiye’de yaşayan Polonyalı sanatçı Monika Bulanda İtalya’nın Floransa kentindeki ünlü Aria Sanat Galerisi’nde kişisel bir sergiye imza attı.
‘No War Within – No War Without’ isimli serginin açılışı 4 Haziran 2019’da gerçekleşti. 

Sanatçı yeni sergisinde her zamanki tekniğine taze bir soluk getirirken bu defa eserleri oluşturan küçük parçalar çağımız insanının savaş rüzgârlarıyla kâğıt gibi savruluşunu canlandırıyor. Monika Bulanda bu işlerini ‘Dünyada bu durum yaşanırken bir mozaiğin eksik parçaları olarak kaçan, sığınan insanın savruluşunu anlatıyorum’ şeklinde özetliyor.

Sanatçı tarafından sunulan görüntüler, bir zamanlar hoşgörü, barış ve çeşitliliğin bir sembolü olan antik Palmyra kenti gibi yıkılan yerler olan gezegenin birçok yerindeki kalıntıları gösteriyor. Bir zamanlar Yunan, Roma, Fars, Arap, Fenike gibi çok sayıda kültürün gelişip büyüdüğü uygarlığın molozlarını bugün, medyanın sık sık resmettiği saçma bir tiyatro dekoru haline geldiğini, bazı ülkelerin endemik yoksulluğunu, hastalıkları ve ölümü anlatıyor.

Tıpkı, Elio D’Anna “Hayalperest Teknolojisi” adlı kitabında yazdığı gibi: “İçindeki karşıtların mücadelesini gözlemlediğin an, korkun ölüyor. Bir tohum ölürken yeni bir hayata yol açar. İç savaşınızı tespit etmeden gözlemlemek, sizi daha yüksek bir boyuta, yeni bir vizyona uyandırır, bu da dünyadaki tüm çatışma ve adaletsizlik biçimlerini ortadan kaldırır. ”

Sergi 12 Temmuz 2019‘a kadar Aria Borgo SS Apostoli 40 / r’da gösterilecek.

Başa dön tuşu