Genel

Mustafa Günen – Richard Muller Diyaloğu Devam Ediyor

Sanat Manifestosu yazılarında sanatın kökenine inerek bilimsel temelini irdeleyen Mustafa Günen, dünyaca ünlü bilim insanı Richard Muller ile yazışmalarına devam ediyor.

Sanat ve bilim üzerine yazılar kaleme alan sanat manifestosunu oluşturan Mustafa Günen, bilim insanları ile görüşmelerine devam ediyor. Doğadaki matematiksel düzen üzerine araştırmalar yapan sanatçı, ‘Dün akşam Berkeley üniversitesinde emeritus Profesör Richard Muller’e matematiğin evrenden bağımsız olduğuna ilişkin bir soru gönderdim ve bir saat sonra bana katıldığını söyleyen bir cevap verdi. Çok memnun oldum. Soruyu ve cevabı İngilizce ve Türkçesini paylaşıyorum’ şeklinde Prof. Richard Muller ile olan yazışmasını iletti.

Bir Sanatçı Bir Eser: Mustafa Günen ‘Bir’

Günen, daha önce de fikir alışverişinde bulunduğu Richard Muller’e bu kez ‘Eğer matematik, nesneye ihtiyacı yok, nesneden bağımsız ve ötesindeyse, doğa yasalarından da bağımsızdır ve ötesindedir. Çünkü doğa yasaları evrenimizle sınırlıdır.’ düşüncesini yazdı.

Prof. Muller’den gelen yanıt ise şöyle:

Sanırım sana katılıyorum, ama bu “doğa yasaları” ile ne kastettiğine bağlı. Fiziksel nesnelerle ilgili yasaları kastediyorsan, elbette sonuç bu; bunlardan bağımsızdır.
Doğa yasalarından bağımsız matematiğin varlığı, fiziğin ötesinde bir gerçekliğin olduğuna dair eldeki göstergelerden biridir. Fakat böyle bir ifadenin saçmalık olduğunu söyleyecek birçok insan da tanıyorum.
Rich

I think I agree with you, but that depends on what you mean by “natural laws”.  If you mean laws that have to do with physical objects, then of course that is the conclusion; they are independent of those.
The existence of math independent of natural laws is one of the indicators we have that there is reality beyond physics.  But I know many people who would say that such a statement is nonsense.
Rich

Bu yanıtın kendisini mutlu ettiğini dile getiren Günen, matematik-evren-doğa ilişkisi üzerine araştırmalarına ve sorgulamalarına devam edeceğini söyledi.

Dünyaca Ünlü Bilim İnsanı Richard Muller’dan Mustafa Günen’e Cevap Geldi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu