ETKİNLİKLER

Neslihan Özgenç ”Cümbüş-ü Alem” Resim Sergisi

Neslihan Özgenç ‘’Cümbüş-ü Alem’’ isimli sergisi ile 4 – 27 Haziran 2015 tarihleri arasında Derinlikler Sanat Merkezi’nde…

Cümbüş-ü Âlem

Terkedilmiş kentlerin kalabalıkları vardır ya, hani artık yalnızca birer hayalet olan mekânlardan sızan hikâyeleri, işte öyle zamansız ve mekânsız bir açıklıkta beliriyor Neslihan Özgenç’in altıncı kişisel sergisi “Cümbüş-ü Âlem”. Bir dizi küçük mekân kırıntısının yanı sıra hayalet kentlerden mekân parçacıklarıyla; her birinin üzerine kendi âleminin vakti sinmiş insanları ve “şey”leri ile katmanlı bir zamansallığa ve parçalı bir uzaya açılıyor Cümbüş-ü Âlem.

Özgenç, bu zamandışı açıklıkta başını çevirdiği her noktada kendisini görünür kılan sayısız hikayelerin ayrıntılarını kağıda aktarıyor. Her bir parça kâğıt da izleyiciyi, efsunlu çizgilerle serimlenen hınzır ve çekici bir çoğulluk içinde birlikte varolmaya davet ediyor.

Her köşesine bir hikâyenin kahramanları savrulmuş olan çoşkulu bir biraradalık bu. Hikayesinden uzağa düşmüş yersiz yurtsuz kahramanların sefahatine tanık oluyoruz, tanıdık ama çıkaramadığımız, adı dilimizin ucundaymış hissi veren kahramanların sefahati… Gözlerinizi çevirdiğiniz ilk eserden itibaren kağıt üzerinde adeta belirmiş olan bir dizi mekan parçası, efsunlu figürler, başka alemlere ait hayvanların ve yaratıkların varlığı sizi dakikalarca esir alıyor. Her ayrıntının başka bir hikâyeyi çağrıştırdığı, otuz altı parçadan oluşan Cümbüş-ü Âlem, izleyicinin imgelemine adeta bir bayram havası yaşatıyor. Her bir eserde yakalanabilecek sayısız ayrıntı, bulutlarda gördüğü şekilleri heyecanla paylaşmak isteyen çocuklara döndürüyor gözlerini ciddiyetle kâğıda yaklaştıran izleyiciyi. Karadullar, gelinler, âşıklar, uçan gergedanlar, filler ve daha niceleri Özgenç’in Cümbüş-ü Âlem sergisinde izlemeye geleni kendi hikâyesine çekmek için bekliyor. Fazla söz istemiyor Özgenç’in sergisi. Her şey bittiğinde dilinizin ucunda huzurlu bir mırıltı kalıyor:

Öyle bir Cümbüş-ü Alem ki bu

Ne tabistan ne payiz

Ne zamanın bendesi ne mekânın aşığı

Rivayeti muhtelif, maksudu birdir

Tuğba AYAS ÖNOL
(www.derinliklerart.com)

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı