ETKİNLİKLERSERGİ

NOKS Art Space’te Video Sergisi: ‘Geçiş’

Senkron “Eş Zamanlı Video Sergileri” kapsamında NOKS Art Space’te açılmış olan Geçiş / Transition sergisinde Ayça Telgeren, Çağrı Saray, Özlem Şimşek ve Volkan Kızıltunç’un geçiş kavramı etrafındaki video işleri 15 – 30 Nisan 2021 tarihleri arasında görülebilir.

Geçiş; zamanın, hareketin doğasının ve yaşamının kırılganlığının “öz”ünün ortaya çıktığı bulanık bir alandır. Hareketli görüntü ise durağan kareler ile ”mumyalanan” geçmişi, şimdiki zaman haline gelen sayısız “gelecek zaman kipine” taşıyarak varlığını devam ettirir. Geçmiş ile gelecek arasında kalan Geçiş / Transition anı, zamanın aynı anda hem yokluğunun hem de varlığının bir kaydıdır. Akhilleus kaplumbağayı yakalayıp geçtiğinde değişen şey, kaplumbağa, Akhilleus ve ikisi arasındaki mesafeyi kapsayan geçiş zamanının durumudur. Akhilleus ne zaman kaplumbağanın geçmiş olduğu bir noktaya varsa, önünde hâlâ aşması gereken bir mesafe kalmış olacaktır. Bu nedenle Zenon paradoksu ortaya çıkar, Akhilleus kaplumbağayı hiçbir zaman geçemez ve Geçiş / Transition anı, zamanın ne A ne de B olduğu o aşılamaz paradoksun ta kendisi olur.

Sergi 15 Nisan – 30 Nisan 2021 tarihleri arasında her hafta çarşamba, perşembe ve cuma günleri saat 14:00-19:00 arasında açıktır.

NOKS Art Space
Talimhane Sokak No:19B Yeldeğirmeni
Kadıköy, İstanbul

Giriş ücretsizdir

Haber: Beksultan Oğuz

Ana Görsel: Özlem Şimşek, Neriman Hanım-Bunda Beraberiz

Çağrı Saray, Sonsuz Mesafe – Sergi Görünümü
Ayça Telgeren, Bayram Var – Sergi Görünümü
Volkan Kızıltunç, Hafıza Boşlukları – Sergi Görünümü
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı