ETKİNLİKLERSERGİ

‘Orhan Taylan Sokağın Direniş Hafızası’ Sergisi Bursa’da

Nilüfer Belediyesi, geçtiğimiz yıl aramızdan ayrılan Orhan Taylan’ın çalışmalarını 27 Nisan – 28 Temmuz 2024 tarihleri arasında “Orhan Taylan Sokağın Direniş Hafızası” başlığıyla sanatseverlerle buluşturuyor.
Orhan Taylan’ın toplumsal muhalefetle doğrudan ilişkilendiği iki dönemini bir araya getiren sergi, Nâzım Hikmet Kültürevi ve Meteor I Balat Kültürevi’nde kapılarını açtı.

Orhan Taylan’ın büyük kısmını 2013 yılında yaptığı Gezi Resimleri ile DİSK’le beraber çalıştığı dönemden afişleri, fotoğrafları, çizimleri ve yazılarını buluşturan sergi; aile arşivi yanında DİSK ve SALT arşivinden bir seçkiyi de Bursa’ya taşıyor. 1 Mayıs kutlamalarının simge afişlerinin yaratıcısı Orhan Taylan, onsuz gerçekleşen ilk 1 Mayıs’ta saygıyla anıldı.

'Orhan Taylan Sokağın Direniş Hafızası' Sergisi Bursa'da

Herhangi bir akım içerisinde sıkışıp kalmaktansa birçok akımdan ve disiplinden ilham alan Taylan’ın çalışmalarında hikâye anlatımına sıklıkla rastlıyoruz. İnsanların kendilerini ifade edebilmek için yarattıkları yeni eylem biçimlerini resimleştirirken kendisi de yeni bir dil arayışına giren sanatçının çalışmalarında sosyopolitik yansımalar ağırlıkla yer alıyor. Figüratif üslubuyla Türk resim sanatında önemli bir konum edinen sanatçının üretimlerine farklı perspektiflerden mercek tutan “Orhan Taylan Sokağın Direniş Hafızası”, 28 Temmuz’a dek Nâzım Hikmet Kültürevi ve Meteor I Balat Kültürevi’nde görülebilecek.

Orhan Taylan Kimdir?

Orhan Taylan, 1941’de Samsun’da doğdu. İlkokulu Samsun’da bitirdi. İstanbul Amerikan Erkek Lisesi’nden mezun oldu. 2 yıl boyunca Söke’de öğretmenlik yaptı. 1962’de Roma Güzel Sanatlar Akademisi’ne girdi ve 1966’da mezun olduktan sonra Türkiye’ye döndü. TİP’e katıldı. Dünyayı avucunun içinde temsil eden 1 Mayıs posterini tasarladı. Görsel Sanatçılar Derneği Başkanlığı yaptı. Barış Derneği’nin kurucu üyelerinden ve yönetim kurulu üyelerinden biri olduğu için 1982’de tutuklandı. 1986’da serbest bırakıldı. 4 Kasım 2023 tarihinde, bir süredir tedavi gördüğü hastanede zatürre ve yüksek kan şekerinden şikayetçi olarak 82 yaşında vefat etti.

Nâzım Hikmet Kültürevi

Yüzüncüyıl, Uğur Mumcu Blv. 7/A, Nilüfer/Bursa

Meteor I Balat Kültürevi

Balat, Bozkır Sokak No:5/C, Nilüfer/Bursa

Kendine İnanan Ve Güvenenler Mutluluğa Ulaşıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu