SANATTAN

Pera’da bir üstad konuştu: ‘EDWARD LUCIE-SMITH’

‘Mersad Berber, Bir Bosna Alegorisi’ sergisi kapsamında sergi küratörü ve Bosna-Hersek’in önde gelen sanat tarihçilerinden Aida Abadžić Hodžić ile sanat eleştirmeni Edward Lucie-Smith, Mersad Berber’in yaşamı ve sanatı üzerine bir söyleşi gerçekleştirdi.

‘Art Today’ ve ’20. Yüzyılda Görsel Sanatlar’ gibi ikonik kitapların yazarı dünyaca tanınmış usta sanat eleştirmeni Edward Lucie-Smith, 20. yüzyılın en önemli sanatçıları arasında saydığı Mersad Berber‘in sergisinin de danışmanlığını yapıyor.

İki sanat tarihçisinin sohbeti şeklinde gerçekleşen söyleşide Edward Lucie-Smith dinleyenlere, Berber’in sanatçı kimliği ve çalışmaları üzerine bilgiler aktardı. Berber’in ne yapmak ve neyi değiştirmek istediğini bilen bir sanatçı olduğunu belirten Smith, sanatçının yaşadığı çağın, ortamın siyasi eğilimlerinden etkinlendiğini ama ürettiği eserlerin zamansız olduğunu anlattı.

Smith, 20. yüzyılda zamanın hızlı aktığını ve sanatçının da zaman zaman bu duruma dijital baskı ve printer çalışmaları yaparak ayak uydurduğunu söyledi. Eserlerinde iç içe ve üst üste birden fazla katmanların olmasının bitmemişlik hissi yarattığını ve aynı zamanda farklı kültürleri yansıttığını da sözlerine ekledi.

Sanatseverlerin duayen bir sanat eleştirmenini dinleme ve sohbet etme fırsatını yakaladığı söyleşiye açılış kokteyllerinden fırsat bulamayıp gelemeyenlerin çok şey kaçırdığı öğretici bir söyleşi gerçekleşti.

Bosna-Hersek sanatının 20. yüzyılın ikinci yarısındaki en önemli temsilcilerinden biri olan Mersad Berber‘in (1940-2012), bu sergisini 27 Mayıs 2016 tarihine kadar Pera Müzesi‘nde ziyaret edebilirsiniz.

Mersad Berber – Büyük Srebrenitsa Alegorisi VIII


BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı