ETKİNLİKLER

Pi Artworks Istanbul – Susan Hefuna: Angst Eats Soul

Susan Hefuna: Angst Eats Soul
18 Mayıs – 17 Haziran 2017

Pi Artworks İstanbul, Susan Hefuna’nın üç video çalışmasının yer alacağı Angst Eats Soul adlı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. İstanbul sergisine paralel olarak, sanatçının Guggenheim koleksiyonundaki yapıtları, Guggenheim Abu Dabi’nin Temmuz sonuna kadar devam eden The Creative Act: Performance, Process, Presence adlı sergisinde izleyiciyle buluşuyor.

Hefuna’nın Pi Artworks İstanbul/Londra’daki beşinci kişisel sergisi ismini, Angst Eats Soul adlı video çalışmasından alıyor. Sanatçı 2016 yılında, Fassbinder’in Angst Essen Seele auf (Endişe Ruhu Yer, Münih, 1974) filminden ilhamla, bir gün boyunca, 87 kişiden ‘Angst Essen Seele’ (Angst Eats Soul) ifadesini söylemesini istemiştir. Bu çalışma, güncel kimliklere, belirli kültürel ve sosyal gruplara aidiyet ve ait olmamaya dair soruları gündeme getirir.

Marxloh Crossroads (2015) Almanya’nın Duisburg kentindeki bir kavşağa odaklanıyor. Sakinlerinin çoğu ikinci ve üçüncü kuşak Türkiyeli göçmenlerden oluşan bölge, aynı zamanda gelinlik mağazaları ve Türk mutfağından örnekler sunan restoranlarıyla meşhurdur. Burası Alman medyası tarafından gitmekten kaçınılması gereken bir yer gibi sunulurken, burada yaşayanlar toplumun genelinden kopuk ve yabancılaşmış insanlar olarak gösterilir. Diğer taraftan bu sokaklarda yürüyenleri ve Türk yemeklerinin tadını çıkaranları izleyince, tuhaf ya da tehlikeli bir durum göze çarpmaz.

2006 tarihli Ana/Ich videosunda, Hefuna ve bir gün boyunca Kahire’de karşılaştığı 8o kişi, basit bir ifadeyi tekrarlıyor: ANA (Kendim). Almanca Ich kelimesinin Arapçası olan Ana, kulağa yuvarlak ve yumuşak gelir, tekrarlandıkça zamansızlaşır ve tersten de aynı şekilde okunabilir; Almanca Ich ise sadece tek bir şekilde okunabilir ve nispeten serttir.

Pi Artworks İstanbul 
İstiklal Cad. Mısır Apt. 163/4 Beyoğlu-İstanbul

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı