SANATTAN

Ünlü gruptan büyük jest

[quote_left author=””]Müzik tarihine yön veren gruplardan biri olan Pink Floyd’un son albümünün adı “Endless River” yani Sonsuz Nehir.[/quote_left]

Albüm, grubun 20 yıl önce çıkardığı ‘Division Bell’in yapımı sırasında grubun birlikte çaldıkları, ancak kullanmadıkları kayıtlardan ortaya çıktı. Grubun bu son albümle veda etmesi sevenlerini şaşırttı. Zira Pink Floyd’un efsanevi klavyecisi Rick Wright’ın 2008’de yaşamını yitirmesinin ardından kimse yeni bir albüm beklemiyordu. Ancak David Gilmour ve Nick Mason, 20 saati aşan kayıtları dinleyip, buradan yeni bir albüm yararttı. Böylece, bir şarkı dışında tamamen enstrümantal bir veda albümü ortaya çıktı. Albüm hem Rick Wright’a hem de Pink Floyd’a veda niteliğinde.

[pull_quote_left author=””]pink-floyd-0[/pull_quote_left]

TÜRKÇE ŞARKI

Albümde bir de Türkçe isimli şarkı var. Rick Wright’a ithaf edilen şarkının ismi ‘Anısına’. Oryantal ve mistik ezgiler içeren şarkı, Türkiye’nin ağıtları incelenerek oluşturuldu. Albümde Türkçe bir şarkının yer alması üzerine  İngiltere magazin basınında ilginç bir iddia ortaya atıldı:

Bu iddiaya göre grup, 10 Kasım’da piyasaya çıkacak bu albümü 10 Kasım’da hayatını kaybeden Mustafa Kemal Atatürk’e adamış.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı