BİR SANATÇI BİR ESERMÜZİKSANATTAN

Polonyalı Sanatçı Monika Bulanda’dan Türkçe Parça: “Dur”

Türkiye’de yaşayan Polonyalı sanatçı Monika Bulanda, söz ve bestesinin yanısıra yapımcılığını da kendisinin yaptığı “DUR” isimli Türkçe parçasını müzikseverlerin beğenisine sundu. 

Daha önce 3 Adım Müzik‘ten İngilizce solo albümü çıkan Monika Bulanda, bu kez kendisi adına “cesur bir karar” olarak nitelendirdiği Türkçe bir parça hazırladı. Monika, yıllardır popüler müzik alanında deneyimli olmasına rağmen yeni bestesini bu kez daha akustik bir tarzda sunuyor.

Söz ve bestesi Monika Bulanda’ya ait olan şarkının düzenlemesini Murat Çekem yaptı. Bulanda, “DUR” için yönetmen Volkan Yılmaz ile birlikte pandemi dönemi şartlarında tüm dünyadaki sanatçıların yaptığı gibi “haydi arkadaşlar evde klip çekelim” tarzında alternatif bir video-klip hazırladı.

Monika Bulanda’nın, Bemol9 Müzik etiketiyle yayınlanan “Dur” isimli tekli çalışması, video klibiyle netd müzik’te.

İşte o şarkı:

Monika Bulanda, hem Türkçe bestesi ile ilgili düşüncelerini hem de şarkının hazırlık sürecini şu şekilde anlattı:
“Uzun zamandır Türkçe besteyi çıkartmak istedim ama hep ”Yok sana yakışmıyor” ”Yok Türkçen de aksan var” ”Senin yabancı olduğun çok fazla anlaşılıyor” ”Amacın ne”?  diye yorumlar alıyordum ve hep vazgeçiyordum. Sanki müzik sadece ve sadece belli kalıplara göre yapmak gerekiyor gibi bir algı var. Bu tarz yorumlar beni Türkçe beste yapmaktan uzaklaştırdı ama içimde tam aksine daha çok onu yapma dürtüsü gelişti. Ben Türkiye’de yaşayan bir sanatçıyım. Neticede benim duygularımı bu coğrafya şekillendiriyor ve ne yapsam bir şekilde buraya ait olduğumu düşünüyorum.
Pandemi süreci başladıktan sonra bir çok şey değişti, yıkıldı, yenilendi ve halen o süreçteyiz. İnsanlık olarak durduk, yavaşladık ama bu süreçte bir çok insan içine dönüş yaptı ve insanlar kendilerini tanımaya başka türlü başladı. Ben de bu süreçte durdum, düşündüm, daha çok derin kendimi keşfettim ve bir karar verdim; ne yapmak istiyorsam bu sefer yapacağım. Çünkü kaybedecek bir şeyim yok! Durmak, düşünmek bana iyi geldi. Bu şekilde düşününce şarkımın benim için daha anlamlı olduğunu anladım ve elimdeki imkanlarımla onu kaydettim ve arkadaşlarımın desteğiyle de bu video klibi hazırladık.
Parçanın sözlerini aslında bir sene önce yazdım ama aslında tam bu süreçle ortaya çıkan şimdiki ruhumu ve durumumu çok daha iyi yansıttı… Kısaca “Dur”mak bana iyi geldi, umarım size de iyi gelir!”

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu