ETKİNLİKLERSERGİ

Poşe Sanatçı İnsiyatifi Karma Sergi – ‘Göze Parmak’

25 Şubat Perşembe günü Protocinema’nın işbirliğinde Alper Turan’ın küratörlüğünü yaptığı “Göze Parmak” sergisi açılıyor. 

“Göze Parmak”, Türkiye’de kuir varoluşa dair görsel kodların, sembollerin ve temsillerin giderek daha çok sansürlenmesi ve baskılanması yoluyla gerçekleşen şiddete yanıt vermekle ilgileniyor. Sergideki sanatçılar giderek daha belirgin bir hedef hale gelen gökkuşağından evrilen, hem cesur, hem de görünmez, bir dil sunuyorlar.

Sergi Baha Görkem Yalım, Cansu Yıldıran, Dorian Sarı ile Istanbul Queer Art Collective (Tuna Erdem & Seda Ergul)’in işlerini bir araya getiriyor.

Sergi, 26 Mart 2021 tarihine kadar Salı-Cuma günleri 13.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Poşe Sanatçı İnsiyatifi
Bereketzade Mah. Hacı Ali Sok. No:8 Daire:6
Beyoğlu – Istanbul

Ataşehir Belediyesi Cemal Süreya Etkinlik Merkezi Karma Sergi – ‘Yeniden’

Poşe Sanatçı İnsiyatifi Hakkında

Poşe, 2018 yılı baharında iki sanatçının kendi inisiyatifleriyleriyle İstanbul’daki mekanlarında kurdukları bağımsız ve kâr amacı gütmeyen bir oluşumdur. Ortaya çıkmasında harekete geçme ve bir araya gelme arzusu yatmaktadır. Farklı deneyim, disiplin, üretim ve düşünme biçimlerinin birbiriyle konuştuğu fiziksel ve düşünsel bir yerdir. Deneyip yanılmaktan çekinmez, deneyim aktarımının gücüne inanır ve üretim süreçlerinin ortaya çıkan işler kadar önemli olduğunu savunur. Kısa dönemli sergiler ve etkinlikler ile beraber uzun vaadeli araştırmalar da yapmaktadır.

Hala devam eden araştırmaları arasında İstanbul Saint Joseph Lisesi işbirliğinde akademi dışında kamusal bir eğitim programı olasılığı üzerine bir egzersiz olarak tasarladığımız Murat Alat ile beraber tasarlanan Açık Seminer’i gerçekleştirmektedir. Etüt ise 2019 sonbaharından beri Deniz Kırkalı tarafından kurgulanan ve poşe tarafından organize edilen, kolektif çalışma modelleri etrafında düşünmeyi ve alternatifler yaratmayı amaçlayan araştırma programıdır.

poşe Türkçeye Fransızcadan geçen bir alıntı kelime. pocher fiilinden türemiş ve eskiz yapmak, karıştırmak, haşlamak anlamlarına gelmekte.

Etiketler

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı