ETKİNLİKLERSERGİ

Rauf Tuncer, Laleleri İle ZKSM’de

Türkiye’de ve Dünya’nın birçok ülkesinde yaptığı sergiler, ülkemiz ve yurtdışı koleksiyonlardaki eserleriyle tanınan Ressam Rauf Tuncer, Şubat’ta yeni sergisiyle ZKSM’de.

Sergi, kavram olarak laleler ve temsil ettiği değerlere atıfta bulunulan resimler ile aynı kavram üzerine çalıştığı farklı kompozisyonlardan oluşuyor. Sergi kapsamında Rauf Tuncer‘in uzun zamandır üzerinde çalıştığı lale serisi ilk kez Zeytinburnu Kültür Sanat‘ta sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

Sergi haftanın her günü 10.00 – 24 Saatleri arısı Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde görülebilir.

Sergi Süresi:
14 Şubat – 7 Nisan

Açılış:
14 Şubat 2024
Saat: 19.00

Tuvale Açan Laleler

Sanatta ilerlemenin kısa yolu geçmişten geçer. Sanatçı, içinde bulunduğu geleneğin değerleriyle buluşmalı, hesaplaşmalı ve yepyeni güncel eserini, bir meydan okuma gibi yaratarak geleneğe ve geleceğe eklemlenmelidir. Gelenekle ilişki kurmanın yegâne yolu ona yeni imkânlar katmaktır. Bu, sanatçıyı biricik yapar ve geleceği belirleme lütfunu ona bağışlar.

Ressam Rauf Tuncer üst paragraftaki tanımlamanın öznesi olan sanatçılarımızdandır. Sanat hayatını çağdaş dünyada medeniyetin yeniden inşasına hizalamıştır. Ayrıca yoğun çalışmalarının büyük bölümünde Batı’dan ve Doğu’dan farklı ülkelerin sanatçılarıyla ortak projeler gerçekleştirmiş, birçok medeniyeti yakından tanıma fırsatı bulmuş, bütün birikimini kendi olmaya adamış bir ressamdır. Dünyanın belli başlı kültürlerini tanıyarak kendi medeniyetinden, kendi tarihinden, kendi şehrinden beslenerek yaptığı eserleriyle resim sanatımızın yaşayan kaynağı olmuştur. Orhun Abideleri’nden Yenisey Yazıtları’na, Selçuklu mimarisinden Osmanlı kaligrafisine, medeniyet deneyimlerini çağdaş dünyanın ilmeğinden süzerek oluşturduğu birçok seri resme imza atmıştır. Bu eserler ülkemizde ve dünyada yer aldıkları koleksiyonlar aracılığıyla geleceği beslemeye ve belirlemeye devam edecektir.

 “Lalezar” projesi Rauf Tuncer’in ilk kez sergilenecek lale serisi çalışmalarından oluşuyor ve bu çalışmalara lalenin temsil ettiği değerlere atıfta bulunmak adına, önceki dönem kaligrafik yorumlar serisinden seçtiğimiz tablolar eşlik ediyor. Elinizdeki katalogun ve bu katalogda görsellerini gördüğünüz resimlerden oluşan serginin hazırlanmasında ve sizlere ulaşmasında imkânları oluşturan Zeytinburnu Belediye Başkanı Sayın Ömer Arısoy’a, atölyesini ve bir ömürlük sanat birikimini projeye açan ressam dostum Rauf Tuncer’e, yetkin kritik yazısı için Sayın Hasan Yazıcı’ya ve emek veren tüm dostlarıma teşekkür ediyorum.

Küratör Mehmet Lütfi Şen

Rauf Tuncer, Laleleri İle ZKSM'de

Sigara, Her Yıl 8 Milyon İnsanın Ölümüne Sebep Oluyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu