KİTAP

Rıfat Ilgaz Şiir Ödülü Açıklandı

Cide Belediyesi tarafından düzenlenen “2022 Rıfat Ilgaz Şiir Ödülü” açıklandı.

Tuğrul Keskin, Şükrü Erbaş, Çiğdem Sezer, Kaan Tanyeri ve İbrahim Tığ’ın yer aldığı Seçici Kurul, Cenk Kolçak’ın Manos Yayınlarından çıkan “Su ve Parya” adlı eserini oy birliğiyle birinciliğe layık gördü. Onur Şahin’in, Mühür Kitaplığı yayın etiketiyle yayımlanan “Bun” adlı eserine ise, oy çokluğuyla Jüri Özel Ödülü verildi.

Rıfat Ilgaz Şiir Ödülü

Seçici Kurul, Cenk Kolçak’ın ‘Su ve Parya’ adlı eserini birinciliğe layık görmesinin gerekçesini, “Oluşturduğu yepyeni dil ve hayatın içinden, yaşayan imgelerle örgülediği estetik yapı, daha ikinci kitabı olmasına karşın son derece özgün şiir dünyası; sevgiyle ve titiz bir sorumluluk duygusuyla şiirini kurması; şiirinin geleceği ve yaşamı önceleyen incelikli dili; insanla toplumu, birini ötekine feda etmeden aynı duyarlık ve içtenlikle dile getirmesi; insanı geniş zamanlı bir dünyanın içine yerleştirerek zamanın sığlığından kurtarma çabası nedeniyle ‘2022 Rıfat Ilgaz Şiir Ödülü’ne oy birliği ile değer görülmüştür” şeklinde açıkladı.

Ödül töreni Rıfat Ilgaz’ın memleketi Cide’de, 6 Temmuz 2022 tarihinde gerçekleştirilecek.

Rıfat Ilgaz Şiir Ödülü

Bu arada, Cide Belediye Başkanı Mehmet Eşref Mutlu, tüm katılımcılara ve seçici kurul üyelerine teşekkür etti. Başkan Mutlu, “Cide’mizin yetiştirdiği önemli şahsiyetlerden Şair-Yazar Rıfat Ilgaz’ı anmak, onun eserlerini yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla düzenlediğimiz yarışmada birinci olan Cenk Kolçak’ı ve Jüri Özel Ödülü’ne layık görülen Onur Şahin’i kutluyorum” dedi.

Haber: Ahmet Zeki Yeşil

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu