ETKİNLİKLERSERGİ

Saba Jafari, ‘Onüç’ Sergisi İle ZKSM’de

Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi, Haziran’da Türk Dünyası Öykü Festivali kapsamında gerçekleştirilen Fatemeh Saba Jafari’nin Minyatür Sergsi “Onüç”e ev sahipliği yapıyor.

“Onüç” projesi, Türk kültürünün önemli yansımalarını müthiş bir edebî üslupla günümüze taşıyan Dede Korkut kitabındaki öykülerden esinlendi. 2019’da Prof. Dr. Metin Ekici’nin 13. hikâyenin bulunduğunu duyurmasıyla dünyada dikkatleri üzerine çeken bu tarihi miras, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde “Dede Korkut Hikayelerinin Tezhip ve Minyatür Sanatıyla Yorumlanması” yüksek lisans tezi yapan Saba Jafari tarafından çalışıldı. Jafari çocukluk döneminde babasıyla çalışarak başladığı sanat hayatını, dünyada bu alanın üstadı olarak bilinen ve yaşayan en önemli minyatür sanatçılarından biri olan Mahmoud Farshchian’dan aldığı minyatür dersleri ile zenginleştirmiştir. Minyatür, tezhip, karakalem ve grafik alanlarında pek çok eseri olan Jafari, sanat çalışmalarını İstanbul’daki atölyesinde sürdürmektedir.

Sergi, Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde her gün 10.00 – 20.00 saatleri arasında görülebilir.

Fatemeh Saba Jafari Minyatür Sergisi “Onüç”
Açılış:
2 Haziran Perşembe Saat: 20.00

Sergi Süresi: 2 – 23 Haziran 2022

Dede Korkut’u Yeniden Anlama Çabası

Renkler, figürler, tarihi olaylar ve doğa gibi geniş bir tema alanına sahip olan minyatür yüzyıllardır sanatsal birikimimizin bir parçasıdır. Yapısı itibarıyla süsleyici özelliğinin yanında kendine özgü güçlü ve estetik bir alan oluşturmuştur. Tarihsel süreç içerisinde gelişimini devam ettirmiş ve günümüze kadar gelmiştir. Ulaşılan ilk örneklerde kitaplarda anlatılmak istenen konunun görsel tamamlayıcı olarak kullanılmış, özellikle Osmanlı’daki örneklerde perspektifinin dışına çıkarak daha özgün bir forma dönüşmüştür. Minyatür çalışmalarına realist boyutu açısından bakıldığında geçmişe ve geleneğe dair pek çok okumanın yapılmasına zemin hazırlayabildiğini ifade etmek gerekir. Kısaca kültürel aktarımın en temel verilerinden birini oluşturan minyatür, tarihi ve siyasi yapıdan örf ve adetlere, gündelik hayattan giyim kuşama kadar bizlere yapıldığı zamana dair geniş ölçekte yorum yapma imkânı sunmaktadır. Günümüzde doğu coğrafyasında hâlen pek çok sanatçı minyatür çalışmalarını yeni teknik ve üsluplarla geliştirmeye devam etmektedir.

Sizlerin ilgisine sunduğumuz “Onüç” projesi, Türk kültürünün önemli yansımalarını müthiş bir edebî üslupla günümüze taşıyan Dede Korkut kitabındaki öykülerden esinlenmiştir. 2019’da Prof. Dr. Metin Ekici’nin 13. hikâyenin bulunduğunu duyurmasıyla dünyada dikkatleri üzerine çeken bu tarihi miras, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde “Dede Korkut Hikayelerinin Tezhip ve Minyatür Sanatıyla Yorumlanması” yüksek lisans tezi yapan Saba Jafari tarafından çalışıldı. Jafari çocukluk döneminde babasıyla çalışarak başladığı sanat hayatını, dünyada bu alanın üstadı olarak bilinen ve yaşayan en önemli minyatür sanatçılarından biri olan Mahmoud Farshchian’dan aldığı minyatür dersleri ile zenginleştirmiştir. Minyatür, tezhip, karakalem ve grafik alanlarında pek çok eseri olan Jafari, sanat çalışmalarını İstanbul’daki atölyesinde sürdürmektedir.

Korkut Ata’yı çağdaş dünyada yeniden anlama gayesi ile hazırlıklarını sürdürdüğümüz, kısa zamanda yoğun emeklerle ortaya çıkan “Onüç” sergi projesi için birlikte çalıştığımız Fatemeh Saba Jafari’ye, kritik yazısı için araştırmacı İmdat Avşar’a, projenin gerçekleşmesi için tüm imkânları sağlayan Zeytinburnu Belediye Başkanı Sayın Ömer Arısoy’a ve bu süreç içerisinde özveri ve gayretleri ile emek sarf eden dostlarıma teşekkür ederim.

Mehmet Lütfi Şen – Küratör

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu