KÖŞE YAZILARINasuh Bektaş

Altın Yıllar Belgeseli

Altın Yıllar Belgeselinin gösterimi Cemal Reşit Rey Konser Salonunda yapıldı.

İstanbul Şehir Tiyatrolarının (Darülbedayi) belgeseli olan eserin 1914-1938 dönemini kapsayan “ilk Çeyrek” belgeseli 2014 yılında Muhsin Ertuğrul Sahnesinde sunulmuştu.

“Altın Yıllar” belgeseli 1939- 1964 dönemini kapsamaktadır. Yaklaşık üç yıllık bir çalışmanın eseri olan bu çalışma için 558 sayısı çıkan “Türk Tiyatro” dergisi tarandı.

Bu belgeseli Can Doğan tasarlayıp-kurguladı, Can Doğan- Arda Aydın yönetti, Mertol Şalt müziklerini yaptı, Funda Köseoğlu Doğan’da süpervizörü oldu. Bu belgeselde 55 çok değerli tiyatro sanatçısı anlatıcı olarak yer aldı.
Belgesel tiyatronun dönemsel gelişimini ele almaktadır. Başlangıçtan itibaren kuruluşu, gelişmesi ve kurumsallaşması aşamalarında yaşadığı bin bir zorluklara ışık tutmaktadır.

Belgeselde döneme damgasını vuran, oyunlar, oyuncular ve önemli olaylar tiyatronun gelişimi açısından ele alınıyor. Tiyatronun yaşadığı mekân sıkıntıları, oyuncuların çalışma zorlukları ve ekonomik güçlükleri anlatılıyor. Tiyatronun güçlüklerle savaşıp bugünlere geldiği ve imkân bulduğunda Türk Tiyatrosunun da çok iyi eserler ortaya koyabildiğini gösteriyor.

Döneme damgasını vuran oyuncular; Muhsin Ertuğrul, Vasfi Rıza Zobu, Bedia Muvahhit, Hazım Körmükçü, Behzat Butak, Şaziye Moral, Cahide Sonku, Necdet Mahfi Ayral. Oyunlar; 1939 Kral Lear, 1957 Deli, 1959 Hamlet.
Türk Tiyatrosunun gelişimi görmek açısından çok değerli.
Belgeseli özellikle tiyatro ve sanat ile ilgilenenlerin muhakkak izlemesi gerekir.

Nasuh Bektaş

Altın Yıllar 3

Altın Yıllar

Altın Yıllar 5

Altın Yıllar 6

Altın Yıllar 7

aLTIN yILLAR 2

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı