ETKİNLİKLER

SALT Galata’da Performanslar: Manuel Pelmuş ve Alexandra Pirici

Pelmuş ve Pirici’nin, seçili modern sanat eserlerini fiziki olarak canlandırmaya dayalı performatif işi Modern Sanat Kamu Koleksiyonu 13 Ekim’den 6 Kasım’a SALT Galata’da. Performanslar, Türkiye’den üç oyuncu tarafından Türkçe anlatımla gerçekleştirilecek.

13 Ekim-6 Kasım 2016

Çarşamba-Cumartesi  16.00 – 19.00

Pazar  15.00 – 18.00

SALT Galata

Manuel Pelmuş ve Alexandra Pirici’nin performatif işi, modernitenin söylemler tarihi ile önemli anları arasında bir diyalog oluşturarak modern sanata özgün bir bakış sunuyor. Seçili modern sanat eserlerini beden hareketleri ve anlatımlarla canlandırmaya dayalı olan performans, SALT Galata’da Mustafa Karadağ, Buyan Yağmur Memişoğulları ve Müge Olacak tarafından Türkçe olarak gerçekleştirilecek.

Modern Sanat Kamu Koleksiyonu (2014), Çarşamba’dan Pazar’a her gün üç saat, SALT Galata’nın birinci katı ile yapının diğer yerlerine yayılacak bir sergi şeklinde hazırlandı. Bu temelde performans, maddi olmayan üretimler ve bunların ekonomisine ilişkin soruları irdelemeyi amaçlıyor. Ayrıca, tarih yazımına yön veren müzelerin geleneksel açıdan köşe taşı addedilen kalıcı koleksiyonlarının olması ya da -özellikle SALT’ın durumunda- olmamasının ne anlama geldiğini sorguluyor.

Van Abbemuseum’un (Eindhoven, Hollanda) Confessions of the Imperfect, 1848 – 1989 – Today [Kusursuzluk İtirafları, 1848 – 1989 – Bugün] adlı sergisi için üretilen Modern Sanat Kamu Koleksiyonu, SALT’ın da üyesi olduğu L’internationale Müze Konfederasyonunun karşılıklı ödünç anlaşması çerçevesinde ve Tek ve Çok sergisi bağlamında sunulmaktadır.

Tek ve Çok, 13 Kasım 2016 tarihine kadar SALT Galata’da görülebilir.

2_pelmus%cc%a7vepirici_maxbeckmann_thebeach

4_pelmus%cc%a7vepirici_08-10-2016_saltgalata

3_pelmusvepirici_constantinbrancusi_birdinspace

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı