ETKİNLİKLERİstanbulSERGİ

Şaman Kültürü, “Şaman İzleri Sergisi”nin İkinci Bölümü İle Hamam Arts Hub’ta

Geçmiş Kültürümüz ‘’Şaman İzleri" Sergisinde Yaşayacak

Kuruçeşme Hamam Arts Hub’da 31 Aralık 2020 tarihine kadar açık kalacak “Şaman İzleri” sergisinde, geçmişin en çok merak edilen ve en gizemli kültürlerinden biri olan Şamanizm ile ilgili eserler görülebilecek.

Türk dünyasının ve kadim Türk kültürünün temel taşlarından biri olan Şamanizm, tüm yönleriyle Kuruçeşme Hamam Arts Hub’da açılan “Şaman İzleri” sergisinde sanatseverleri geçmişten bugüne taşıyor. 300 yıllık tarihi Osmanlı hamamının restore edilmesiyle sanata kazandırılan Hamam Arts Hub’ta açılan serginin küratörlüğünü Denizhan Özer üstlendi. Şamanizmi “Kadın, doğa, sağlık” üçlemesiyle irdeleyecek olan Şaman İzleri sergisi 31 Aralık 2020 tarihine kadar randevu alınarak ziyaret edilebilecek.

İlginç olduğu kadar derin kültür hazinesini de günümüze ulaştıran sergiye Hüsamettin Koçan, Tomur Atagök, Fevzi Karakoç, Nesrin Öcal, Kevser Gürcan, Murat İrtem, Metin Erkan Kafkas, Esra Ertuğrul, Bülent Bakan, Hasan Kıran, Selçuk Fergökçe, Nesim Saydın, Nigar Bilgen, Hayri Emrah Ertaş, Akagu Cenk Sertdemir Hale İrtem, Ahmet Özçetin ve Yuko Sönmez gibi sanatçılar katkıda bulundular. Kadın Kültür Platformu’nun yapımcılığını üstlendiği sergide ayrıca Nesrin Öcal, Berrin Öztoprak, Sabiha Tansu ve Nigar Bilgen gibi koleksiyonerlerin sahip olduğu Şaman kültürüne ait eserler de yer alıyor.

Etno çağdaş özellikli interaktif bir sergi olmasıyla dikkatleri çekecek olan Şaman İzleri Sergisi’nde resim, yontu, fotoğraf, enstalasyon, video art ve tasarım ürünleri yer alırken, çeşitli koleksiyonlardan toplanan eşya, giysi, araç-gereç, müzik aletleri, obje ve takılar da görülebilecek.

Şaman kültürüne ait yaşamsal süreci, Şaman estetiği ve kültürü üzerinden zaman akışı içinde tanıtacak olan sergi, İstanbul’daki bu gösterimden sonra Ankara, Eskişehir, Bursa, İzmir, Adana, Gaziantep, Bayburt’ta izleyiciler ile buluşacak ve daha sonra da Asya, Avrupa ve farklı coğrafyalarda turneye çıkacak.

Sergilenecek koleksiyon parçaları ve yeni üretilen yapıtlara ilave olarak sergi süresince şaman kültürü ve yaşam biçimiyle ilgili söyleşiler, müzik dinletileri, performanslar ve film gösterimleri de olacak. Sergi kapsamında sergi küratörü ve farklı yazarların katkılarıyla bir kitap da hazırlanıp yayınlanacak.

Sergi Künyesi:

Sergi İsmi: ​​Şaman İzleri 2
Sergi Tarihi: ​​5 Ekim – 31 Aralık 2020
Sergi Yapımcısı: ​​Kadın Kültür Platformu
Sergi Küratörü: ​​Denizhan Özer

Adres: ​
Hamam Arts Hub, Kuruçeşme Caddesi, No 41
Kuruçeşme, İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu