FOTOĞRAFHEYKELSANATTAN

Şenol Altun’un fotoğraf ve heykelleri ile farklı boyuta geçeceksiniz!

Çağla Cabaoğlu Gallery sanatçılarından Şenol Altun, ikinci kişisel sergisi olan “Fotomorfoz”  ve “Aydınlatan Heykeller Vol. II” ile 42 Maslak Art!SPACE Gallery’de sanatseverlerle buluştu.

Şenol Altun Fotomorfoz Sergisi’nde; bilindik nesnelerin ışıkla etkileşimi sonucu, anlık gerçekliğini kaybedip sanki başka bir boyuttan bize göründüğü fotoğraflarını; ilkini 2014 senesinde sunduğu Aydınlatan Heykeller Sergisi’nde ise; her biri, geri dönüştürülmüş endüstriyel parçalardan oluşan, gün ışığında bulunduğu mekâna farklı bir hava katan tasarım objesi, hava karardığında ise ‘ışık’ kaynağı olabilen eserlerini sergiliyor.


Eserlerinde doğaçlama bir yaratım yolu belirleyen sanatçının hem fotoğraf çekimlerinde hem atık malzemenin tekrar kullanılması konusundaki ilgisinde ışığın kullanımı ve önemi göze çarpıyor. Altun’un bu yaklaşımı, aynı zamanda değersiz atfedilenin değerli olana dönüşümünü, malzemenin yeni bir boyutta yeni bir formda yeniden hayat buluşunu tüm çıplaklığıyla sergiliyor.


Sanatçı Şenol Altun, iki farklı disiplinden oluşan bu iki büyük sergisi ile ilgili şunları söyledi: ”Fotomorfoz; bilindik nesnelerin ışıkla etkileşimi sonucu, anlık gerçekliğini kaybedip sanki başka bir boyuttan bize görünmesidir. Bu etkileşimle algı ve bakış kökten değişir. İnsanda yarattığı etki boyutsaldır. Bu yüzden her şey varla yok arasında bir sanrı gibidir. Formlar, gölgeler, renkler ve şekiller yeni tanımlara açılır. Baktıkça derinleşir, değişir, asıl halinden uzaklaşır. En son uç hiçliktir. Bu, bizim hayatta ihtiyaç duyduğumuz farkı bakış açısıdır.
Aydınlatan tasarımlarımın/heykellerimin her biri, gün ışığında bulunduğu mekâna farklı bir hava katacak tasarım objesi, hava karardığında ise ‘ışık’. Tasarımlarıma, doğaçlama yöntemler ve içgüdülerimle başlıyorum ve onları sadece kişisel el emeğim ile, olabildiğince eski usullerle, doğallığı sonuna kadar koruyarak, aslında zor yol tercih ederek yapıyorum. Hurdalara mümkün olduğunca daha çok değerek, dokunarak, hissederek… Her şeyin ışıkla başladığı gerçeği var özlerinde… “Aydınlatan Heykelleri”mi uzun ömürlü olacak şekilde tasarlıyorum, birkaç neslin kendi çağını aydınlatması yaratım temeline koyduğum unsurların en önemlilerinden biri. En önemli diğer özelliği ise; bu eserlerin hiçbir zaman kendilerini tekrar edemiyor olmalarıdır. Sergideki eserlerimde hayata tutunmayı, “ışığa” dönüşümü vurgulamak istedim.”

Altun’un, sayısız projeye imza attığı fotoğrafçı kimliğiyle, sanat ve tasarımda bir araç olarak kullandığı ışığı ön plana çıkararak, hem 2, hem 3 boyutlu eserlerini izleyiciye sunduğu sergiler, 1 Ağustos 2018 tarihine kadar 42 Maslak Art!SPACE Gallery’de izlenebilecek.

42 MASLAK ART!SPACE
Ahi Evran Caddesi, No. 6, Ofis 3 / Maslak -İstanbul
Ziyaret saatleri: Hafta içi: 09:00-19:00 // Hafta sonu 10:00 – 18:00

Etiketler

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı