SANATTAN

Tekirdağ Müzesi Müdürü: ‘İnternetten araştırdım, Picasso’nun resimleri eğri büğrü, bu onlara benzemiyor.’

Tekirdağ Emniyeti, eskiden emniyet müdür yardımcılığı yapmış Edip K. ve yanındaki dört kişiyi, Picasso’nun klasik dönemine ait olduğu iddia edilen bir tabloyu 3 milyon liraya satmaya götürürken yakaladı.

Tekirdağ Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Müdürlüğü’ne (KOM) ‘Türkiye’ye kaçak yollardan sokulan bir Picasso tablosunun, bir alıcıya 3 milyon liraya satılacağı’ şeklinde bir ihbar telefonu geldi. Harekete geçen Tekirdağ Emniyeti tablonun alıcısıyla temasa geçerek ihbarda adı geçen kişileri takibe aldı ve operasyon düzenledi. Operasyonda Picasso’nun olduğu iddia edilen resimle birlikte 5 kişi yakalandı.

Yakalan zanlılar resmin hediye olduğunu, Picasso’ya ait olmadığını ve resmi satmak için değil, değerini öğrenmek amacıyla Saray ilçesinde adını bilmediği bir ekspere götürdüklerini iddia ettiler. 2008-2011 yılları arasında Bartın Emniyeti Müdür Yardımcılığı yapmış olan, Tekirdağ doğumlu Edip K.’nın üniversite öğrencisi oğlu Erdem K.’nın sırt çantasından çıkan resim katlanarak taşındığı için üzerinde kat izleri oluştu.

Hürriyet Gazetesi’nden Gülden Aydın’ın tabloyla ilgili görüşüne başvurduğu Tekirdağ Müzesi Müdürü Önder Öztürk, Picasso’ya ait olduğu öne sürülen resim hakkında şöyle düşünüyor:

“Resim savcılıktan bize gönderildi. Resmin arkasında ‘1920’ tarihi ve Arapça’ya benzeyen birkaç mühür var. ‘Uzmanımız yok, ekspertiz yapamayız’ diyerek İstanbul’a, Mimar Sinan Üniversitesi’ne gönderilmesini istedim. Şu anda orada orijinal olup olmadığı araştırılıyor. Şahsi fikrim, reprodüksiyon olduğu. İnternetten araştırdım, Picasso’nun resimleri eğri büğrü, bu onlara benzemiyor.” 

Beş zanlı, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Resimse Tekirdağ Müzesi’nde uzman olmadığı gerekçesiyle, ekspertiz raporu için Mimar Sinan Üniversitesi’ne gönderildi. Zanlılardan biri olan Rize’deki polis memuru Gültekin G. olay sonrasında açığa alındı.

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı