ETKİNLİKLERSERGİ

‘The Dance of the Souls’, Pera Palace Hotel’de

Gama Art Gallery, farklı disiplinlerden gelen sekiz ayrı çağdaş sanatçının eserlerini “The Dance of the Souls” başlığı altında 26 Ekim – 18 Kasım tarihleri arasında Pera Palace Hotel’de izleyicilerle buluşturuyor.
Sergi, Cumhuriyet’in 100. Yılı’nda Atatürk’ün müze odasının da bulunduğu bu özel mekânda gerçekleşiyor olmasıyla ayrı bir anlam taşıyor.

Hüseyin Hüsnü Yaman, Nada Albarazi, Oben Yılmaz, Orhan Çelik, Ömer İlksen Akçıl, Özge Tezgör, Sinem Yeğenoğlu ve Ulaş Bakır adlı sekiz farklı çağdaş sanatçı bu özel sergide, “şimdiki anın farkına varma” teması üzerinden dünyaya sanatçıların gözünden bir bakış atmamızı sağlıyorlar.

Şimdiki anın yoğun bir şekilde farkına vardığımızda (kendiliğinden gerçekleşebilecek bir şey, zihin hiçbir şey aramadığı için sakin olunca ve bir şeyi başarma konusundaki beklentiler o an için durduğunda), çok şaşırtıcı bir şey olur; bütünüyle farkına varırız. Mevcut anın var olan tek an olduğu, ne geçmişin ne de geleceğin gerçekte var olmadığı, her şeyin sonsuz bir şimdide aktığı netliği. Bunun böyle olduğunun farkına varmak bir teori değil, bir deneyimdir ve biz onu aramadığımızda veya daha iyisi, tam da onu aramadığımız an ortaya çıkar. Gerçek olan tek şey şimdidir… Geçmiş, şimdiki zaman veya gelecek belirsiz bir şekilde bu şimdinin ışığında var olur, çünkü bundan başka hiçbir şey yoktur. Ve ruhların dansı bu ışıkta başlar.

İletişim koordinatörlüğünü Güler Altındağ’ın üstlendiği Gama Art Gallery’nin “The Dance of the Souls” başlıklı karma sergisi 26 Ekim – 18 Kasım tarihleri arasında Pazar hariç her gün, 13.00 – 19.00 saatleri arası Pera Palace Hotel Galata Fuaye alanında izlenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu