Genel

‘Tolerance’ Sergisi Yeditepe Üniversitesi’nde Açıldı

Tasarımcı Mirko İliç: Dünyanın Toleransa İhtiyacı Var
Dünyaca tanınmış 120 tasarımcının “Tolerance” afişleri, Yeditepe Üniversitesi kampüsünde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.
Üniversitede konferans veren “Tolerance” sergisinin küratörü Mirko İliç, “Tolerans dünyanın her yerinde ihtiyacımız olan bir kavram. Herkesin bu konuda bir farkındalığa ihtiyacı var. Dünyada en toleranslı olarak bilinen ülkelerin bile daha çok toleransa ihtiyacı var” dedi.

Dünyaca tanınmış afiş tasarımcısı Mirko İliç tarafından sosyal farkındalık amacıyla başlatılan ve bugüne kadar çok sayıda ülkede sergilenen Uluslararası Afiş Sergisi “Tolerance”, Yeditepe Üniversitesi’nde sanatseverlerle buluştu.

Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü tarafından organize edilen serginin açılışı Rektörlük binasında yapıldı. Yoğun ilginin gözlendiği açılışta, Yeditepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Canan Aykut Bingöl tarafından, Mirko İliç’e teşekkür plaketi verildi.

Sergi, üniversite kampüsü içinde Rektörlük, Sosyal Tesisler ve Güzel Sanatlar Fakültesi binaları başta olmak üzere çeşitli mekanlarda 16 Haziran’a dek gezilebilecek.

120 Tasarımcının Tolerans Afişleri Kampüste

Çeşitli ülkelerden, dünyaca tanınmış 110 grafik tasarımcının “Tolerance” konulu afiş çalışmalarından oluşan sergide, Türkiye’den davetli 10 tasarımcının afişleri de yer aldı. Bir seçki niteliğinde olan Tolerance, bugüne kadar Avusturya, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Dominik Cumhuriyeti, İngiltere, Finlandiya, Hollanda, Macaristan, Endonezya, Lübnan, Moldova, Karadağ, Romanya, Sırbistan, Slovenya, Güney Afrika Cumhuriyeti, İspanya, Ukrayna, Birleşik Arap Emirlikleri ve Amerika Birleşik Devletleri’nde sergilendi.

“Her Büyük Proje Hayatına Küçük Başlar”

Açılışın ardından konferans veren tasarımcı Mirko İliç, izleyicilerin sorularını da yanıtladı.

Dünyadan tanınmış sanatçıların, “tolerans”ın kendileri için ne olduğunu ifade etmelerini teşvik amacıyla bu sergiyi başlattığını belirten Mirko İliç, serginin çıkış noktası ile ilgili şunları kaydetti: “Her büyük proje hayatına küçük başlar. Proje, ilk olarak bana kendi işlerimi Lubyana’da sergilemem için gelen bir teklif ile başladı. Ancak ben sergiye dünyanın çeşitli ülkelerinden tasarımcıları da dâhil etmeye karar verdim. Ve toplam 25 posterin sergilemesi ile ilk sergiyi gerçekleştirdik. Tolerance ismi, Lubyana’da düzenlenen Tolerans Festivali kapsamında organize ettiğim House of Tolerance (Tolerans Evi) isimli bu sergiden geliyor.”

“Dünyanın Toleransa İhtiyacı Var”

Toleransın dünyanın her yerinde ihtiyaç duyulan bir kavram olduğunu vurgulayan Mirko İliç, “Herkesin tolerans konusunda farkındalığa ihtiyacı var. Dünyada en toleranslı olarak bilinen ülkelerin bile daha çok toleransa ihtiyacı var. Tolerans hiçbir zaman yeteri kadar sahip olunabilen bir şey değil. Bu sebeple bu serginin tek bir yerde kalmasını istemedim ve sergiyi yeni tasarımcılar dâhil ederek farklı ülkelerde sergileme kararı aldım” dedi.

Diğer ülkelerdeki sergiler sırasında hem üzücü hem de sevindirici tepkilerle karşılaştıklarını ifade eden Mirko İliç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Örneğin bir sergi açılışından önce bir posteri Arapça olduğu için parçaladılar. Bu da toleransın hala ihtiyaç duyulan bir şey olduğunu kanıtlamamızı sağladı ve medyanın ilgisini çekti. Bazı ülkelerde ise insanlar beğendikleri posterleri çaldılar. Bu durumun yaşandığı ülkede çalınan posterlerin yeniden basılması imkânı olmadı ve bu yüzden başka insanların o posterleri görme hakkı kaybolmuş oldu. Ama bu aynı zamanda posterlerin beğenildiği anlamına da gelmişti. Hatta diğer sanatçılardan bazıları gelip, ‘benim posterim niye çalınmadı benim posterimi beğenmemişler mi?’ diye sordu (gülüyor).”

16 Haziran’a Dek Gezilebilecek

Uluslararası Afiş Sergisi Tolerance, 16 Haziran 2019 tarihine kadar Yeditepe Üniversitesi 26 Ağustos Yerleşimi’nde çeşitli mekânlarda gezilebilecek.

Etiketler

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı