ETKİNLİKLERSERGİ

Tomtom Gardens, Zilberman Galeri, Pop-up Sergi – Manaf Halbouni “Kendi Evinde”

Zilberman-İstanbul Manaf Halbouni’nin “Kendi Evinde” başlıklı pop-up sergisini sanatseverlerle buluşturuyor.
Halbouni’nin İstanbul’daki ilk kişisel sergisi 10-31 Ocak 2020 tarihleri arasında Tomtom Gardens’da izlenebilir.

Manaf Halbouni’nin sanatsal pratiği, geniş bir medya yelpazesinde, genellikle sıradan nesneler ve materyaller içeren katılımcı bir yaklaşımı barındırıyor. Halbouni’nin Suriye ve Almanya’daki köklerinden ve şu anda yaşadığı Almanya’nın Dresden şehrinden etkilendiği çalışmaları, küresel siyasi sistemin, göçmen politikalarının, medya, ulus ve sınırlar gibi inşa edilmiş kavramları komik bir dokunuşla eleştiriyor.

Tarabya Kültür Akademisi’ndeki konuk sanatçı programına katılımının son ayına denk gelen “Kendi Evinde”, Halbouni’nin İstanbul’da geçirdiği zaman sırasında ürettiği ve çoğunlukla şehirden ilham alan işlere yer veriyor. İsmini spor müsabakalarından alan “Kendi Evinde”, memleket fikrini ele alıyor. Halbouni, neyin bir vatan oluşturduğu sorusunu soruyor, bu kavramı ters yüz ediyor ve eksikliklerine ışık tutuyor.

Halbouni, İstanbul’da rastladığı ve dekoratif bir malzeme olarak kullanılan metal perdeler ile hazırladığı iki heykeline, Arap alfabesiyle yazılmış ve Arapçada da yer alan “vatan” kelimesini sıkıştırıyor ve bir toprak parçasına ait olma sanısını siyasi bir inşa olarak ele alarak bir çöpe atılacak bir kağıt gibi büzüştürüyor.

Işıklı bir kutu, Halbouni’nin Dresden’de her gün bisiklete bindiği yol üzerinde bir mülteci kampı yakınlarında çektiği bir fotoğrafı aydınlatıyor. Almanya’daki sağcı grup ‘1% (Einprozent)’ kampın etrafında duvarlara Arapça ‘Evine Geri Dön’ yazıyor; daha sonrasında anonim biri gelip ‘Hayır’ itirazını ekliyor.

  1. yüzyıldaki endüstriyel devrimin Avrupa yerine Osmanlı ve Arap dünyasında başladığı bir distopyayı hayal eden What If? serisinin bir devamı olarak Halbouni, İstanbul’da yeni haritalar üretti. Halbouni bir röportajdan oluşan yeni video çalışmasında bu senaryodaki baskın gücü elinde tutan Joseph Hadid isimli hayali bir generali canlandırıyor. Sömürgecilik rolleri değiştiren ve sınırları tekrardan düşünen sanatçı, bildiğimiz dünya haritasını bozuyor ve yeni bir dünya düzeni hayal ediyor.

Sergi, Tarabya Kültür Akademisi’in desteği ile gerçekleşiyor.

Açılış: 9 Ocak Perşembe Saat: 18.30

Tomtom Gardens
Tomtom Mah. Tomtom Kaptan Sok. No: 10
Beyoğlu/İstanbul

Manaf Halbouni Kimdir? (1984, Şam, Suriye)

Dresden, Almanya’da yaşıyor ve çalışıyor. Halbouni, Damascus Güzel Sanatlar Akademisi’ndeki heykel eğitimini takiben Dresden Güzel Sanatlar Akademisi Heykel Bölümü’nde Prof. Eberhard Bosslet’ın atölyesinden mezun oldu. Sanatçı, 2016’da Museum der Bildende Künste Leipzig’in Marion Ermer ödülüne layık görüldü ve son dönemde Tarabya Kültür Akademisi konuk sanatçı programı (İstanbul, Türkiye, 2019), Residenzpflicht. Berlin konuk sanatçı programı (Berlin, Almanya, 2019) ve FFO Konuk Sanatçı Programı’na (Almanya Federal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, 2018) katıldı. Halbouni’nin katıldığı kişisel ve grup sergilerinden bazıları şunlardır: Margaritas im Herbst (Galerie Weise, Chemnitz, Almanya, 2019); Havana Biennale (Havana, Küba, 2019), They will not endure it (Rotor, Graz, Avusturya, 2018); Parallel Vienna (Viyana, Avusturya, 2018); Neuer Norden Zürich (Zürih, İsviçre, 2018); The Island is what the sea surrounds (Avrupa Kültür Başkenti 2018, Valetta, Malta), What If (Edinburg Sanat Festivali, Edinburg, İskoçya 2017); Your Story (Kunsthalle Emden, Almanya, 2017), The Restless Earth (Triennale de Milano, İtalya, 2017); Yerleştime Monument (Neumarkt, Dresden; Brandenburger Tor – Berlin Autumn Salon, Berlin, Almanya 2017); Nowhere is Home (Museum of Fine Arts, Leipzig, Almanya 2016); Baustelle Europa (Kunsthaus Dresden, Almanya 2016); ASYLUM (Bielefelder Kunstverein, Bielefeld, Almanya, 2016).

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı