KÖŞE YAZILARIMustafa Uysal

Aşk, İnsan, Sanat – Mustafa Uysal yazdı…

Aşk, insan, sanat başlığında, ”aşk”ı özellikle başa koydum. Önce aşk vardı, kâinat aşkla var oldu. ”Big Bang” (büyük patlama) denilen patlama ‘aşk’ın varlık alanına çıkışının patlamasıydı.

Sevginin daha ileri boyutu olan, aşk‘ın kaynağı, dayanamadı bilinmemeye ve bilinmek üzere patlamayla var oldu. İnsan sevginin, aşk’ın tutsağı oldu. Daha sonra insan, aşk’ın, ”mecazi” ve ”ilahi” olan boyutunu tanıdı….

”AŞK” mayamızda var…

Sevgili Onur Akın‘ın bir albümünün adı ”Aşk bize küstü” idi. Şiir Yılmaz Odabaşı‘na ait. Odabaşı, elbet bir duyguyla yazdı ve doğrudur. Ana benim meselem neden ”aşk bize küstü” dediği değil; bu esin vasıtasıyla, düşüncemde uyananları sizlerle paylaşmak….

”Aşk ile…” adını verdiğim satırları karalamıştım o zaman (daha dün gibi) 19.07. 2000 yılında…

AŞK İLE…

Aşk size küsmez gülüm

Aşk size küsmez

Olsa olsa

Siz aşka küsmüşsünüz

 

Aşk ile vardır koca kâinat

Aşk ile döner şu yalan dünya

”Aşk bize küstü” demiş

bir ozan

Aşk size küsmez canım

Aşk size küsmez

Aşka ayır

Kısa hayatın

Uzun bölümünü

Barış aşkla

vur evrenin tellerine

Çalsın sazın bir başka

Ama

Aşk’la

Aşk’la

Gerisi bir oyun

Çelik çomakla…

Aşk ile dönen dünyada insan da aşkı bulmaya talipti. Aşkı anlayabilecek, hakikat yolunu onunla (aşk ile) bulabilecek potansiyel, yapısında var olarak yaratılmıştı. Hz. Mevlana işte bu aşk ile dönüyordu

İnsan aşkı buldu, aşk da sanatı. Sanatta aşkı buldu, sevmede ki incelikleri keşfetti. Sevginin, aşkın, sanatın ruhu incelttiğini, giderek insanı insan ettiğini yaşayarak gördü.

Dikkat edilirse, ”insanı insan ettiğini” gördü demedim; ”YAŞAYARAK GÖRDÜ” dedim. Çünkü bir şeyleri bilmek yetmez; anlamak lazım, anlamak yetmez yaşamak lazım, yaşamak yetmez, hayata geçirmek ve samimi olmak lazım…

Sanat, iyiliğin, güzelliğin aşkın aracı olmalı. Daha iyi insan olabilmenin aracı olmalı.. Sanat, bizi güzelleştirmeli, iyileştirmeli; iyileştirir de… iyileştirdi de….

Ey insanlar diyorum;  ”türkülerinizden güzel olun”. Kendiniz adeta bir eser olun. Aslında insan mükemmel (ahsen-i takvim) olarak  yaratılmıştır.

Ahsen-i takvim ifadesi insanın; ruh, beden olarak en mükemmel şekilde yaratıldığını; düşünen, konuşan yazan, anlayan, anlatan ve sanat kabiliyeti olan, güzeli çirkinden, iyiyi kötüden, doğruyu yanlıştan,(hayr-ı şerden) ayırabilen, akıllı bir varlık oluşunu ifade eder.

Bu olmak yolu yol, olabilene aşk olsun…

Evet;”türkülerinizden güzel olun”. Ortaya koyduğunuz eserler ise, sadece sizin yeteneğiniz olarak kalsın, siz bir eser olun.

Bu pıtraklı diyar eksiklik diyarıdır. Tamamla(n)mak erdemimiz-gerekliliğimizdir.. Bir amaç için buradayız. Bu bir bilinç seviyesidir.

Çünkü, sonlu olan bu hayat, sonlu olması gerekiyordu, gerektiği gibi de olacak. İnsan ebediyete aşıktır. Ebed için yaratılmıştır. Tek dünyalı bir bakış açısıyla, ‘Aşk, insan ve sanat’ konularını çözebilmek imkansızdır.

Ya felsefeye takılır kalırız ya da olduğumuz yerler gider de biz kalırız o yerde…

 

Mustafa Uysal
20.11.2015 Düzce

Başa dön tuşu