Genel

Turgay Yıldız yaşamını yitirdi

Bir süredir hastanede tedavi gören tiyatro sanatçısı Turgay Yıldız yaşamını yitirdi.

Paylaştığı skeçlerle geniş kitlelerce tanınan tiyatro sanatçısı Turgay Yıldız, geçirdiği kalp spazmı sonucu yoğun bakıma kaldırılmıştı. Oyuncu Levent Üzümcü, yaptığı açıklamada Yıldız’ın bu sabah yaşamını yitirdiğini söyledi.

ANKARA’YA TEDAVİ EDİLİYORDU

Turgay Yıldız’ın Twitter hesabından son olarak 15 Temmuz’da yapılan açıklamada, “Turgay Abi’nin durumu iyiye gidiyor, tıbbi durumu engel teşkil etmediği için Ankara’ya sevk edildi, ailesinin orada olması sebebiyle, tedavisi orada devam edecek” mesajı paylaşılmıştı.

TURGAY YILDIZ KİMDİR?

Turgay Yıldız, 3 Mart 1965’de tarihinde Ankara’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da tamamladı. 1986–87 öğretim yılında A.Ü. D.T.C.F Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. Çeşitli tiyatrolarda oyuncu olarak görev aldı. TRT Ankara Televizyonu’nda metin yazarlığı, oyunculuk, program sunuculuğu gibi görevler üstlendi. Flash TV’de dört buçuk yıl (1994–1999) Nargile Kahvesi, Sabah Kahvesi, Bizim Bakkal, Akşam Traşı, Düm Teke Tek adlı programların yapımcılığını ve sunuculuğunu Bahadır Tokmak ile beraber gerçekleştirdi. Aynı televizyon kanalında “şeytan bunun neresinde?” adlı müzik programını yapt. Show TV’de yayınlanan Sonradan Görmeler dizisinde 13 bölüm oyuncu olarak görev aldı.

BRT Televizyonunda altı ay Teber ile Muteber adlı haftalık kabarenin yazarlık ve oyunculuğunu üstlendi. Ege TV’de İyi Egeler adlı programı yine Bahadır Tokmak ile birlikte sundu. TRT Ankara Televizyonu’nda Turgay Bostan’ın yönetmenliğinde Bu Toprağın Sesi programında Beter ile Şeker adlı dizinin yazarlık ve oyunculuğunu Bahadır Tokmak ile gerçekleştirdi (3 sene).

Yine aynı yönetmenle Baba Ocağı adlı dizide çalıştı (3 sene). TRT Ankara Televizyonu’nun Hazırladığı yapımcılığını Sevgi Kartarı’nın üstlendiği Umutla Yaşamak adlı çocuk sorunlarının konu edildiği programın sunuculuğunu yaptı. ATV için hazırlanan Büyülü Yuva adlı dizinin yazarlığını yaptı. Abdullah Oğuz’un yönettiği “O Şimdi Mahkum” adlı sinema filminde Cyrano’yu oynadı.

Bahadır Tokmak ile birlikte Türk Kahvesi̇ adlı canlı yayınlanan politik mizah programının yapımcılığı ve sunuculuğunu gerçekleştirdi. TRT Ankara TV’si yönetmenlerinden Turgay Bostan’ın yönettiği ve Prof. Dr. Üstün Dökmen’in aynı adlı eserinden televizyona uyarlanan ‘Komşu Köyün Delisi’ dizisinde oyuncu-yazar olarak da görev aldı.

10 yıl TRT Ankara Radyosu’nun hazırladığı Hafta Sonu programında parodi yazarı ve seslendirme sanatçısı olarak görev aldı. Önce İstanbul Şehir Tiyatroları’nda iki yıl, daha sonra Ankara Devlet Tiyatroları’nda başka isimler adı altında ve iki farklı reji ile üç sene oynadı.

2013-14 tiyatro sezonunda Alaaddin’in Sihirli Lambası adlı oyunu Erzurum Devlet Tiyatrosu tarafından sergilendi. Oyun üç farklı dalda ödüle layık görüldü.  

Yıldız, İstanbul Avcılar Belediye Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nde Oyunculuk, Tiyatro Tarihi ve Tiyatro Kuramları derslerini yürütmüştü. Handan Toprak Benli’nin belediye başkanlığı döneminde Tiyatro Bölüm Başkanı olarak görev yapan Yıldız, daha sonraki CHP’li Avcılar Belediyesi yönetimi tarafından görevden alınmıştı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu