Dizi KedisiKÖŞE YAZILARI

Yükselen TRT 1’den bildiriyorum: ‘Tehlikeli sulardasınız.’ – Dizi Kedisi yazdı…

Yükselen TRT 1‘den bildiriyorum: Tehlikeli sulardasınız.
Peki neden?

TRT 1 senaryosu da oyuncuları da oldukça başarılı iki diziye ev sahipliği yapıyor: Elimi Bırakma ve Vuslat. O kadar kıymetli tiyatro oyuncuları, ekranın sevdiği popüler isimlerle bir araya gelirse ne olur? Vasat bile güzel olur. İşte bu yüzden kendilerini tebrik ediyorum. İki dizi de senaryo yazarlarının başarısı ile benzerlerinden ayrışıyor. İzleyicinin kalplerine girecek, akıllarında kalacak replikler usta oyuncuların ağızlarından dökülünce insan kayıtsız kalamıyor. E en çok ben seviniyorum doğal olarak. Neden? Çünkü Elimi Bırakma‘da Şeker Teyze “çalma, çırpma, haram yeme!” diyor. Ve ekliyor: “yalanın iyisi kötüsü olmaz. Sen doğrudan şaşma.” Anlayana…

Vuslat ise bambaşka kapılar açıyor insanın önüne: “Olanda hayır vardır.” diyerek. Reklamlar hariç neredeyse iki saat süren dizilerde iki oyuncuya yüklenen “bilgelik” misyonu onları dinlemeye, doğal olarak da dizileri izlemeye layık kılıyor. Diyaloglar toplamda 15’er dakika ayırsanız yeter diyorum ve #öneriyorum.

Cumartesi akşamı iki dizi çakışıyor. İkisi de şahane aile dizisi. Birisi çok komik. Kanal Star TV. Dizi ise artık herkesin izlediği ve/veya bildiği Erkenci Kuş. Sanem ile Can’ın aşkı da, Sanem’in annesi ile babasının diyalogları da iyi kalemlerden çıkma. Senaryo yazarı çıkıp cinsiyetçi yaklaşımlardan kaçındıklarını ve senaryoyu bu amaçla kaleme aldıklarını ifade etmişti. Ancak ben izlediğimde neden öyle düşünmüyorum. Bir dış sese ihtiyaçları olduğuna inanıyorum. Dizide Sanem-Can diyaloglarında tehlikeli sulardalar. Benden söylemesi.


Diğeri ise Fox Tv‘de ekrana gelen Bir Aile Hikayesi. Çok güzel. Sıcacık. Mükemmel oyunculuk. Özellikle Songül Öden) Güzel kurgu. Öneriyorum.Günlere göre; Pazartesi çakışan üç dizim, Salı yeni bir dizi başladı-aşağıda yazacağım-, Çarşamba bir dizim, Perşembe elbette ‘Çarpışma’-üzerine dizi yok şu an-, Cuma ‘İstanbullu Gelin’ elbette(evet, hâlâ) ve Cumartesi yukarıda yazdım, Pazar ise yine iki dizi izliyorum. Allahım, daha da izlemek istediklerim var. Lütfen günler 25 saat olsun.

Pazarın diğer dizisi mi? ATV’de şiddetli dram içeren iki dizi başladı. Bunlardan birisi de Zengin ve Yoksul. İnanılmaz entrikalar, kalbi derinden çizen karakterlerle hoş geldin “iyi uykular çocuklar”

Özetle yine uyuyoruz, başkalarının hayatları ile. Silahsız el, dört çekersiz dizi kalmasın:)

Biz tabanvay gitsek de olur.

Dizi endüstrisi yoktan, olmazdan anlamıyor. Üretiyor. Ve bence kanla besleniyor.

Ben demiyorum. Her karakter mutlaka iki bölümde bir vuruluyor. Ondan diyorum. Misal Kuzgun.

Bu haftanın sınıfta kalanı da Kuzgun. Acil diyalog yazım takviyesi öneriyorum. Tamam, annemin de anlayabileceği “sadelikte(!)” yazmaya çalışıyorsunuz ama sıkıcılıkta at başı koşuyorsunuz. Oyuncularınızı sevdiğim için yazdım bu yorumu da. Yoksa neden yazayım?

İyi izleyici dizi karakterlerinin karakterlerini bilen izleyicidir.

Bu hafta herkesle Şeker Teyze replikleri ile konuşmayı planlıyorum. Pazartesi favorisi Yasak Elma elbette ama Vuslat‘ın mesajını merak etmeden yapamıyorum.

Sizi dizi karakterleri üzerinden sohbete ve haftanın en iyi repliğini bulmaya davet ediyorum.

Hadi dostlar, dizileri yaşam kalitemizi yükseltecek duyarlılıkta iyi örneklerle donatalım. İnanın ülke biraz nefes alır. Ve ciddiyim. Emeksiz başarı babadan oğula geçer ancak.

DİZİ KEDİSİ
Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı