Genel

TÜRKSOY’un Genel Sekreteri Değişiyor

4. dönemini tamamlayıp (12 yıl) görev süresi dolan TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov (Kazakistan) koltuğu Kırgız Cumhuriyeti'nden bir isme bırakacak.

Merkezi Ankara’da bulunan Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatında (TÜRKSOY) aralık ayında toplanacak Bakanlar Konseyi’nde Genel Sekreter değişim heyecanı yaşanacak.

4. dönemini tamamlayıp (12 yıl) görev süresi dolan TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov (Kazakistan) koltuğu Kırgız Cumhuriyeti’nden bir isme bırakacak.

Kırgız Cumhuriyeti Kültür Turizm ve Enformasyon Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığından edinilen bilgilere göre iki isim üzerinde çalışılıyor. İlk isim TÜRKSOY’da Kırgız Cumhuriyeti Ülke Temsilcisi olan Kocageldi Quliyev, diğer isim ise Kırgız Cumhuriyeti’nin Türk Konseyindeki Genel Sekreter Yardımcısı Sultan Rayev. Geçtiğimiz hafta Kırgızistan’da Kültür Turizm Enformasyon Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve yeni hükümet ile olumlu görüşmeler yapan Kırgız Cumhuriyeti’nin TÜRKSOY’daki Ülke Temsilcisi Kocageldi Quliyev’in TÜRKSOY Genel Sekreterliğine getirilme şansının daha yüksek olduğu bildiriliyor.

Kocageldi Quliyev, TÜRKSOY’da Ülke Temsilciliği yaptı. TÜRKSOY’u iyi tanıyor ve önceden de Kırgız Cumhuriyeti Kültür Turizm Enformasyon Bakanlığı ve Bakan Yardımcılığı görevinde de bulundu. Edebiyat alanında en üst paye olan “Kırgız Halk Şairi” ünvanına sahip olan Kocageldi Quliyev, Kırgızca, Türkiye Türkçesi ve Rusçadillerine hakim. Bu dillerde birçok önemli edebi eserin sahibi.

Ayrıca Kırgız Cumhuriyeti yetkilileri, TÜRKSOY’a çok önem verdiklerini, TÜRKSOY’un Türk dili konuşan ülkeler arasındaki en eski ve köklü kurum olduğunu vurgulayarak, kendi genel sekreterliklerinde TÜRKSOY’da genişlemeye gideceklerini, hızla TÜRKSOY’a yeni üye ülkeler kazandıracaklarını, TÜRKSOY’un tüm üye ülkeler ve özellikle Avrupa’da Türk Kültürünü tanıtım faaliyetlerini yoğunlaştıracağını, gözlemci üyelikleri düşürülen ülkeler ile hızla iletişim kurulup TÜRKSOY’a geri dönmelerinin sağlanacağını, Rusya Federasyonu ile de ilişkilerin yeniden tesis edilip, Rusya’da da kültürel faaliyetlere tekrar başlanacağını vurguladılar. Genel Sekreterlikte Türk Konseyi ile eşzamanlı ve birer dönemlik değişimlerin yaşanması amacıyla TÜRKSOY’a demokratik teamüllerin yerleşmesi için çabalayacaklarını, böylece kuruma heyecan ve dinamizm katmayı planladıklarını bildirdiler.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı