İzmirKÜLTÜREL MİRASRESİMSANATTAN

Tuvallerdeki “Göbeklitepe”

İzmir’li 40 profesyonel sanatçı Seba Sanat Galerisi, Seba Uğurtan organizasyonu ile son 10-15 yıl içinde arkeolojide devrim sayılabilecek en önemli keşif GÖBEKLİTEPE’yi “4. Altın Şehirlerimiz” projesine dahil ederek tuvallere taşıdı. 

Proje uygarlık tarihinde tüm dünyadaki toplumları heyecanlandıracak nitelikte olan GöbekliTepe’yi sanatçı eliyle İzmir’den başlayarak tüm şehirlerimize ve daha sonra tüm ülkelere taşımayı hedeflemekte. İlk kez 5. Uluslararası İzmir Sanat Bienali’nde sergilenen eserler, tüm yabancı ülke ve Türk sanatseverlerin dikkatini çekmişti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ve İzfaş davetiyle 2. olarak Travel Turkey İzmir’de 5-7 Aralık 2019’da sergilenen proje şimdi de Bornova Belediye Başkanı Mustafa İDUĞ‘un destek ve himayelerinde 16 Aralık 2019 tarihinde yapılan açılışı ile Bornova Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi‘nde 3. kez sergileniyor.

Bornova Belediyesi’nin ev sahipliğindeki serginin açılışını Belediye Başkanı Mustafa İduğ, eşi Ufuk İduğ ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in eşi Neptün Soyer yaptı.

Açılışta konuşan Proje Koordinatörü Seba Uğurtan, “Altın Şehirlerimiz projesi olan sanatçılarımız gözünden Göbekli Tepe sergisi 12.000 yıl öncenin uygarlığının emsalsizliğinin ve olağanüstülüğünün sanatçıları nasıl etkisi altına aldığının göstergesi diyebiliriz. Bu projede çalışmalar 80×100 cm ölçülerinde tuvallere yapıldı. Eserler karışık teknikte altın ve bakır renkli varaklarla yorumlandı. Bu büyük keşifte imzası olan ve serginin büyük kitlelere ulaşmasındaki ilk adımları atan tüm sanatçılara, yetkililere sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Mustafa İduğ ise Göbeklitepe ve Bornova’daki Yeşilova Höyüğü’nün çok önemli kazı alanları olduğunu belirterek, “Sanat ve  sanatçı Bornova için çok değerli. Sanatçılarla el ele vermek ve sanatı insanlara sunmak kadar da değerli bir şey yok. Bu nedenle burada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Açılışın ardından ‘Doğu ve Batı Etkileşimi’ konulu söyleşi düzenlendi. Doç. Dr. Zafer Derin, ‘Yeşilova Höyüğü ve Batı Süreci’, Doç. Dr. Nezih Aytaçlar da, ‘Göbeklitepe ile Doğu Süreci’ konulu sunum yaptı.

Projeye Katılan Sanatçılar:
Seba Uğurtan, Afet Yayla, Asım Kumbaracı, Ayla Gedik, Aynur Fidan, Aysu Günay, Ayşegül Ilgaz, Ayşe Nihan Kement, Bahar Bilgili, Cengiz Keskiner, Ceyda Kiraz, Celile Karaatlı, Dilek Üstündağ, Ebru Gürsoy, Ebru Yücesoy Bayar, Elvan Dok, Esin Subay, Faden Suzan Kudsioğlu, Firdes Arkan, Funda Alkan Cumbul, Hülya Kuloğlu, Meltem Özcan, Nevin Önen, Nalan Gördüren, Nebahat Geşli, Nilgün Ermiş, Nuray Özgenoğlu, Ömer Şenol, Perihan Duran, Rahime Yalnız, Resa Irmak, Sevgi Akpınar, Sevil Çaylak, Soner Kumbaracı, Sude Dok, Tülay Moral, Yasemin Diren, Yiğit Çelik, Tayfur Yağcı, Zümrüt Özmen.

Sergi, 4 Ocak 2020 tarihine kadar Bornova Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi’nde ziyaret edilebilir.

Bornova Belediyesi Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi
Kazımdirik Mah., 156. Sk. No:4  35100-Bornova/İzmir

Giriş ücretsizdir.

E-Posta: biennial@galleryseba.com   Web: www.bienalizmir.org   –   www.galleryseba.com

Haber: Hakan Sarıhan / İzmir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu