KÖŞE YAZILARIMine Bora DiriRESİM

Singer Müzesi’nden Van Gogh Tablosunun Çalınmasının Ardından – Mine Bora Diri yazdı…

Hollanda'da korona virüs salgını nedeniyle kapalı olan Singer Laren Müzesi, efsane ressam Vincent van Gogh’a ait Spring Garden (Bahar Bahçesi) tablosunun çalındığını açıkladı.

Amsterdam kentinin doğusunda yer alan Singer Laren Müzesi‘nden, Groningen Müzesi’nden sergilenmek üzere ödünç alınan Van Gogh’a ait erken dönem işlerden olan 1884 tarihli tablonun çalındığı bildirildi. Resim 14 Ocak’ta açılan ve 10 Mayıs’a kadar sürmesi planlanan “Van Gogh Ruhun Aynası” temalı sergi için Singer Laren Müzesi’ne getirilmiş ancak müze, korona virüs salgını sebebiyle ziyarete kapatılmıştı. Müzenin yöneticilerinden Jan Rudolph de Lorm hırsızlık olayı sonrası şok olduklarını belirterek yaşananlar nedeniyle bir hayli üzüldüklerini, sanatın özellikle de bu zor zamanlarda bize ilham ve mutluluk veren şeyler olduğunu dile getirmiştir. Lorm’un düşüncesine göre, muhteşem bir eser toplumun elinden çalındı. Bundan sonra hangi platformda, ne zaman ve ne şekilde  göreceğimizi de bilmiyoruz. Sözü edilen yapıt, Van Gogh’un Ayçiçekleri ve kendi canlı portreleri gibi empresyonist eserlerinden önce çizdiği döneme ait ve Hollandalı ressamın 1990’lardan beri çalınan üçüncü tablosu. Eserde 1884 baharında ünlü ressamın ailesinin yaşadığı Hollanda’nın kuzey Brabant bölgesinde bulunan Nuenen köyündeki Zafer Bahçesi’nin görüntüsü yer alıyor.

Cam kapıyı kırarak müzeye girdiği belirtilen soyguncuların götürdüğü tablonun değerinin 6 milyon Euro civarında olduğu açıklandı. Müze yetkilileri başka bir tabloya dokunulmadığını söyledi. Polis, soyguncuların gece üç civarında müzeye girerek alarmın çalmasına sebep olduğunu ancak memurlar ulaşana kadar olay yerinden kaçtıklarını belirtti. Singer Müzesi, sigorta uzmanları ile birlikte gerekli güvenlik önlemlerinin alındığını ve bir güvenlik zafiyeti bulunmadığını savundu. Fakat böyle olağanüstü durumlarda, güvenlik tedbirlerine çok daha titizlik ve özen gösterilmesi gerektiğine inanıyorum. Profesyonel bir anlayışta olduklarına eminim lakin kapanan ve onca değerli eser barındıran bir müzede, gece de donanımlı güvenlik görevlilerine ihtiyaç olduğu açık. Müze yetkilileri olayla ilgili soruşturmanın başlatıldığını belirtirken, tablonun sahibi Groningen Müzesi Müdürü Andreas Blühmn de Singer Müzesi ile işbirliğine devam edeceklerini söylemiştir.

Singer Müzesi’nden 2007 yılında da bahçede bulunan yedi heykel çalınmıştı. 1956 yılında kurulan Laren kentindeki Singer Müzesi, ABD’li sanat koleksiyoneri William Singer’in koleksiyonundan oluşuyor. Müzede, Van Gogh ve Piet Mondrian’ın eserleri de sergileniyor. Umarım kısa süre zarfında, Van Gogh’un eseri yeniden koleksiyona katılır ve eski yerini bulur.

Geçen ay içinde de, Londra’daki ulusal müze koleksiyonunda yer alan ancak Japonya’da sergilenmesi için Tokyo’ya götürülen yine ressam Vincent Van Gogh’a ait Ayçiçekleri tablosunun karantinada olduğu açıklanmıştı. Tokyo ulusal müzesinde Batı sanatı üzerine bir sergide yer alacak özel eser, açılış dahi yapılamadan diğer altmış resimle birlikte ne yazık ki seyircisiz kaldı. Korona günlerinde Van Gogh’tan gelişmeler bu şekilde.. 30 Mart doğum günüydü, iyi ki doğdun Van Gogh!

Mine Bora Diri
Kültür Yönetimi Danışmanı / Gazeteci Yazar
(emineminebora@gmail.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu